ГоловнаНовиниОлімпіада в Африці та жорстка політика щодо трансгендерів: програма Хуана Антоніо Самаранча...

Олімпіада в Африці та жорстка політика щодо трансгендерів: програма Хуана Антоніо Самаранча на вибори президента МОК

Іспанський бізнесмен і банкір Хуан Антоніо Самаранч-молодший зустрівся зі спортивними журналістами в межах серії онлайн-конференцій, організованих Міжнародною асоціацією спортивної преси (AIPS).

Хуан Антоніо Самаранч Салісакс — чинний віцепрезидент Міжнародного олімпійського комітету та найстарший з семи кандидатів на посаду керівника організації, якого оберуть 20 березня на сесії в Греції.

Після промов Керсті Ковентрі, Югана Еліаша та Морінарі Ватанабе, син сьомого президента МОК Хуана Антоніо Самаранча-старшого поділився думками щодо організації роботи Комітету, політикою щодо трансгендерних спортсменів та атлетів з країн-агресорів. Асоціація спортивних журналістів Україні підготувала огляд головних тез 65-річного іспанця, висловлених під час зустрічі з представниками медіа.

Політика щодо трансгендерних спортсменів

“Я хочу висловити дуже чітку позицію стосовно цього, — розпочав промову Хуан Антоніо. — П’ять років тому, коли ми стикнулися з цією проблемою, Виконавча рада вирішила, що жіночий спорт має бути безпечним і справедливим. Оскільки безпека і справедливість — різні для окремих видів спорту, ми передали відповідальність за виконання цієї пропозиції міжнародним федераціям”. 

При цьому, кандидат нагадав резонансові кейси Олімпіади-2024 за участю трансгендерних спортсменів у жіночих змаганнях та наголосив, що МОК має втрутитись і відновити рівновагу у спортивному світі.

“Якщо я буду там, на посаді президента, — продовжив Самаранч-молодший, — я подбаю про те, щоб МОК був лідером у всьому, що стосується того, як зробити жіночий спорт безпечним і справедливим, і ми зробимо це негайно, спираючись на наукові докази, яких сьогодні дуже багато”.

Участь спортсменів з країн-агресорів: “за” і “проти”

Зважаючи на напружену політичну ситуацію у світі та зимові Олімпійські ігри-2026 у Мілані, що наближаються, Хуана Антоніо запитали й щодо участі у них спортсменів з країн-агресорів.

“У світі існує понад 45 конфліктів, і деякі з них ще більш жорстокі та з більшою руйнівною гуманітарною кризою, ніж ті, про які говорять в новинах. Ми повинні дотримуватися принципів, — пояснив Самаранч. — Принцип полягає в тому, що ми існуємо з метою зібрати молодь світу під одним дахом, який символізує Олімпійське селище, щоб продемонструвати, що, попри наші відмінності (те, де, в якій політичній системі, в якому суспільстві та в якій релігії ми народилися), ми можемо бути всі разом, святкувати та демонструвати, що для спорту можливий інший, набагато кращий світ”.

Кандидат на посаду президента МОК додав, що не збирається піддаватися жодному політичному тиску, адже це зруйнує універсальність Олімпійських ігор і те, заради чого вони існують. Натомість чинний віцепрезидент додав, що якщо національний олімпійський комітет тієї чи іншої країни не відповідатиме Олімпійській хартії, його відсторонять від участі в Іграх.

“[При цьому], ми відкриємо ворота для незалежних, нейтральних спортсменів, щоб не розбити мрії молодого покоління людей, які народилися в ситуації, яку вони не можуть контролювати, і які хочуть брати участь в Іграх”.

Проблема утиску медіа на Олімпійських іграх

Під час свого запитання, президент Асоціації спортивних журналістів України Олександр Гливинський зазначив, що від Олімпіади до Олімпіади складається враження, що МОК не знає, як позбутися журналістів.

“На Олімпіаді в Парижі була одна хороша річ — картка на метро, але в змішаній зоні, наприклад, журналісти не могли зробити відеоінтерв’ю зі спортсменами”, — пояснив керівник АСЖУ.

“Що ж, я радий, що вам сподобалася картка на метро в Парижі, — відповів на це іспанець. — Та зараз, вибачте, я не знаю достатньо про кожну категорію акредитації для медіа і про те, які права вони мають. Проте я обіцяю вам, що розберуся в цьому. Ви, [журналісти], є необхідним інструментом для розповсюдження та комунікації того, що ми робимо. Тому не має значення, чи ви критикуєте, чи ви дружні [до нас] — ми зробимо все можливе, щоб зробити ваше життя якомога простішим”, — додав Самаранч-молодший.

Наостанок, гість підтвердив свій намір провести Ігри в одній з африканських країн, про що 11 років тому сказав на глобальному Африканському бізнес-саміті в Дубаї. На думку кандидата на пост президента МОК, “це рішення врешті-решт назріло”.

“Я намагаюся весь час говорити про універсальність і ми повинні переконатися, що немає жодної частини світу, яка була б виключена з можливості принести користь від організації Олімпійських ігор своїм громадам”.

“Голосування [за країну-організатора Олімпійських ігор] має усунути будь-які обмеження та недоліки, пов’язані, наприклад, з кліматом, який може вплинути на значну частину вашого континенту. [Тож], якщо кандидатура походить з Африки, будьте впевнені, що вона буде чесно конкурувати з іншими проєктами та не опиниться в невигідному становищі через клімат”, — підсумував іспанець.

З усіма тезами та ідеями Хуана Антоніо Самаранча Салісаксе щодо подальших планів розвитку олімпійського руху можна ознайомитися за посиланням. Відеозапис розмови також можна переглянути тут.

Андрій Нінкітьонок, член АСЖУ

Популярні новини