Чергове засідання Виконавчого комітету Європейської асоціації спортивних журналістів AIPS Europe, в якому взяв участь член Комітету, президент АСЖУ Олександр Гливинський, 4-7 березня відбулося на Кіпрі.
Вперше на Кіпрі за 26 років
Це було перше засідання Виконкому AIPS Europe на Кіпрі за останні 26 років: востаннє Комітет збирався на острові ще 1979 року, лише через два роки після заснування UEPS – Європейської континентальної секції AIPS.
Цього разу виконавчий орган європейських спортивних медіа зібрався у Лімасолі завдяки винятковим організаційним зусиллям президента Кіпрської спілки спортивних журналістів, скарбника AIPS Europe Еродотоса Мілтіадуса, котрий підготував для членів Комітету насичену програму роботи. Під головуванням президента AIPS Europe Чарльза Камензулі було охоплено різні важливі теми, включаючи статут AIPS Europe, фінансовий звіт перед щорічним Конгресом AIPS, що відбудеться 13-17 травня у Рабаті (Марокко), меморандуми про взаєморозуміння з європейськими спортивними федераціями та організаціями, освітні програми для європейських спортивних журналістів тощо.

Доповідь про Україну
Президент АСЖУ доповів на Виконкомі про поточну воєнну ситуацію в Україні, зокрема наголосивши, що ніхто так сильно не хоче миру, як цього прагнуть українці, та водночас саме українці дуже добре знають і відчувають ціну, яку вже заплачено за існування України, як і те, чого вартує справжній мир. Також Олександр Гливинський навів свіжі дослідження українських соціологічних агентств щодо того, які з потенційних загроз, що можуть чекати на Україну впродовж наступних 12 місяців, турбують українців найбільше. За опитуванням це:
– Зростання цін та інфляція – 33 %
– Економічна криза – 32%
– Посилення обстрілів – 27%
– Подальша окупація територій – 25 %

Ситуація в українських медіа
Керівник АСЖУ розповів про нинішню ситуацію в українських спортивних медіа, зокрема навів статистику висвітлення українських спортивних веб-сайтів та спортивних, переважно футбольних, онлайн-платформ. Гливинський наголосив на тому, що, попри критичну ситуацію на рекламному та медіа-ринку, українські спортивні видання оперативно та широко висвітлюють змагання світового, європейського та національного масштабу. Водночас зауважив і про те, що українські ЗМІ активно використовують для просування своїх новин месенджер «Телеграм», що не сприяє розвитку журналістики, як і загалом існування соціальних мереж, котрі зазвичай сприяють поширенню неперевірених фактів.
Також президент АСЖУ приділив увагу у своєї доповіді проблемі виїзду українських журналістів-чоловіків за кордон для висвітлення змагань, що фактично мінімізувало й так нечисленні службові відрядження, на які знаходили кошти окремі спортивні редакції.

Щорічний Конгрес AIPS та представники росії та білорусі
Говорячи про майбутній Конгрес AIPS, що відбудеться 13-17 травня у Рабаті (Марокко), очільник українських спортивних медіа нагадав колегам про прийняте AIPS Europe навесні 2022 року рішення про припинення контактів з асоціаціями росії та білорусі на час повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Упродовж останніх трьох років представники цих організацій не отримували запрошення на щорічний Конгрес AIPS. Зважаючи на той факт, що тепер у світі з’являється дедалі більше розмов про можливий допуск представників країн-агресорів на змагання та інші міжнародні події, О.Гливинський звернувся до колег із закликом підтримувати раніше прийняте рішення, допоки війну в Україні не буде припинено саме з боку країни-терористки та її пособниці. Водночас президент АСЖУ нагадав колегам, що за час широкомасштабної війни понад 500 атлетів були вбиті терористами-окупантами і вже ніколи не зможуть взяти участь у міжнародних змаганнях. Європейські колеги висловили представнику українських спортивних ЗМІ цілковиту підтримку.
«Слава Україні!» з уст Президентки парламенту Кіпру
Під час перебування на Кіпрі члени Виконкому AIPS Europe зустрілися з Президенткою Парламенту країни Аннітою Дімітріу, котра виявила глибоку обізнаність у журналістських справах, поділилася болем щодо багаторічної окупації північної частини Кіпру, наголосила на важливості підтримки України, що захищає не лише свою незалежність, а й демократичні цінності усього вільного світу: кіпріотам, як нікому, близький біль війни, розпач біженців та морок окупації.

В особистій розмові з президентом АСЖУ Олександром Гливинським пані Дімітріу, котра привіталася словами «Слава Україні!», висловила свою особисту підтримку українському народові та попросила передати вітання своєму колезі – голові Верховної Ради України Руслану Стефанчуку.

Сам парламент Кіпру – доволі просторе й світле приміщення на 80 місць, розташованих амфітеатром: 57 депутатів працюють тут зараз, а 23 місця поки порожні: чекають на депутатів з Півночі Кіпру, коли ця частина країни буде звільнена й об’єднана з рештою острова (війна, що розділила Кіпр на дві частини і зробила біженцями 200 тисяч осіб, відбулася 1974 року).

Завершальна церемонія
Під час роботи Виконкому AIPS Europe на Кіпрі його організатори – Кіпрська спілка спортивних журналістів (ЕАК) запросила учасників відвідати археологічні пам’ятку – залишки древньогрецького портового міста Аматус, а також переглянути матч Ліги конференцій УЕФА «Пафос» (Кіпр) – «Юргорден» (Швеція).

Завершальним же акордом зустрічі членів Виконавчого Комітету AIPS Europe на Кіпрі стала урочиста церемонія, в якій взяли участь багаторічні партнери Кіпрської спілки спортивних журналістів – Національний олімпійський комітет Кіпру, Кіпрська спортивна організація спорту КОА (місцевий відповідник спортивного міністерства), Кіпрська телерадіомовна корпорація CYBC та представники муніципалітету Лімасола.

Президент AIPS Europe Чарльз Камензулі вручив пам’ятний подарунок KOA на знак визнання багаторічної підтримки, яку спортивне відомство Кіпру надає EAK та AIPS Europe. Також очільник європейських спортивних журналістів вручив пам’ятний подарунок Національному олімпійському комітету Кіпру, призначений для експонування в Олімпійському музеї в Нікосії.

На церемонії був присутній ветеран Кіпрської спілки спортивних журналістів EAK, член-засновник UEPS (нині AIPS Europe) у 1977 році Лакіс Аврамідес, який отримав пам’ятну нагороду від пана Камензулі. Раніше того ж дня пан Аврамідес завітав на засідання Виконкому й був запрошений взяти участь у засіданні на знак поваги за свою багаторічну роботу на користь європейської спортивної журналістики.
Пресслужба АСЖУ