Наші спортсмени здобули вже 42 путівки на Олімпіаду в Парижі
До Олімпійських Ігор-2024 у Парижі ще досить часу, але запекла боротьба за потрапляння на головні спортивні старти планети давно розпочалася. У деяких видах вже відбулися кваліфікаційні турніри, десь усе найцікавіше ще попереду, а комусь належить змагатися за заповітну ліцензію на континентальних та світових чемпіонатах.
Українські спортсмени так само продовжують виборювати право на участь в Олімпіаді, і багатьом з них це вже вдалося. Пропонуємо поглянути, хто з наших атлетів уже кваліфікувався на Олімпійські ігри та гарантовано представить країну на змаганнях у столиці Франції наступного року.
Легка атлетика
У цьому, насиченому дисциплінами, виді спорту, на який українці покладають великі медальні надії, наші атлети здобули вже вісім ліцензій. Перш за все, варто сказати про трьох наших стрибунок у висоту, які вже виконали олімпійський норматив – чемпіонку світу та претендентку на звання найкращої легкоатлетки року Ярославу Магучіх, а також її подруг у секторі Ірину Геращенко та Юлію Левченко. Разом дівчата здобули максимальне представництво від країни у дисципліні – три ліцензії. Відтак, якщо ще хтось з українських стрибунок (Катерина Табашник, Юлія Чумаченко) виконає олімпійський норматив, необхідно буде проводити відбір трьох найкращих у рамках чемпіонату України.
![](https://uspa.com.ua/wp-content/uploads/2023/08/gettyimages-1642827167-1024x683.jpg)
Олімпійський норматив у потрійному стрибку вже встигла виконати Марина Бех-Романчук, і тепер вона претендуватиме на можливість виступити Олімпіаді-2024 у двох дисциплінах, якщо відбереться на змагання ще й у традиційних для себе стрибках у довжину.
У забігу на 400 метрів з барʼєрами на ігри наступного року кваліфікувалися Вікторія Ткачук та Анна Рижикова. Ще одна легкоатлетична ліцензія України була здобута у спортивній ходьбі – скороходкою Оленою Собчук на дистанції 20 кілометрів.
А єдиним, на цю мить, українським легкоатлетом-чоловіком, що зумів виконати олімпійський норматив, є метальник Молота Михайло Кохан, котрому це досягнення підкорилося на липневих змаганнях у Будапешті.
Плавання
У плаванні Україна встигла здобути вже сім ліцензій, але якщо у легкій атлетиці кожну з них наразі отримували різні люди, то в цьому випадку наших спортсменів у Парижі буде менше, ніж дисциплін, в яких вони змагатимуться. Найбільшим колекціонером ліцензій прогнозовано є Михайло Романчук. У дворазового призера Токіо-2020 їх зараз цілих три: на дистанціях 400, 800 та 1500 метрів вільним стилем. Крім нього, перепустки на Олімпіаду у цьому виді спорту вибороли ще три атлети. Владислав Бухов візьме участь у запливі на 50 метрів фристайлом, Олександр Желтяков попливе дистанції 100 та 200 метрів на спині, а Денис Кесіль перевірить свої сили у 200-метрівці батерфляєм.
![](https://uspa.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/4486261bee30707fac76131607313319.webp)
Стрільба
Стрільба також традиційно приносила Україні чимало медалей на Олімпіадах, і на ігри в Парижі нашими влучними спортсменами наразі здобуто пʼять ліцензій. Їх принесли Сергій Куліш, що стрілятиме з гвинтівки з трьох положень з 50 метрів, Павло Коростильов та Олена Костевич, котрі боротимуться за нагороди у стрільбі з пневматичного пістолета з відстані 10 метрів, а також Ірина Маловічко, яка змагатиметься у такому різновиді стендової стрільби як скіт, та Денис Кушніров (стрільба з малокаліберного пістолета на 25 метрів).
Стрибки у воду
У цьому виді спорту наша країна має дві олімпійські ліцензії, і до здобуття обох доклав зусиль Олексій Середа. Спочатку у парі з Кирилом Болюхом спортсмени вибороли право змагатися у синхронних стрибках з 10-метрової вишки, а згодом Олексій отримав можливість стрибнути у Парижі з цієї ж таки 10-метрової вишки самостійно.
Веслування на байдарках і каное
Наші веслувальники зуміли здобути п’ять ліцензій на Олімпіаду-2024 двома екіпажами. Першою це зробила чоловіча байдарка-четвірка на дистанції 500 метрів, котра виграла бронзу цьогорічного чемпіонату світу. Ця ліцензія дає українцям право виставити байдарку-двійку на 1000 метрів. У той же час наша жіноча каное-двійка у складі Людмили Лузан та Валерії Терети, кваліфікувавшись на Ігри у Парижі на 500 метрів, отримала право для кожної з дуету виступити й в одиночці 200 метрів.
![](https://uspa.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/img_4905-1024x682.jpg)
Художня гімнастика
Ще один вид спорту, де ми вже маємо дві олімпійські ліцензії – художня гімнастика, і обидві були отримані у багатоборстві: Вікторія Онопрієнко принесла Україні першу неіменну перепустку в особистих змаганнях, а трохи згодом наші грації вибороли право на участь у груповому багатоборстві, потрапивши до топ-5 на чемпіонаті світу 2023.
Спортивна гімнастика
Спортивні гімнасти та гімнастки вирішили не відставати від представниць художньої та також завоювали дві ліцензії на ігри у Парижі. Першу з них принесла 15-річна Анна Лащевська, що змагатиметься в індивідуальному багатоборстві, а згодом до неї приєдналися й чоловіки, що здобули командну перепустку завдяки вдалому результату у кваліфікації ЧС-2023. Відзначимо, що командна ліцензія дозволяє заявити на Олімпіаду пʼятьох гімнастів, котрі зможуть виступати на розгляд тренерського штабу на всіх снарядах.
![](https://uspa.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/34_main-v1696164772.jpg)
Шосейний велоспорт
Дві ліцензії Україна матиме й у велоспорті. За результатами оновлених у середині жовтня світових рейтингів, згідно з якими й розподілялися перепустки на Олімпіаду, наші спортсмени вибороли по одній путівці у чоловічому та жіночому шосейному велоспорті, однак про те, хто представить країну на змаганнях у Парижі, поки не відомо, оскільки ліцензії є неіменними.
Веслувальний слалом
У цьому виді спорту чемпіонка Європейських Ігор Вікторія Ус продовжує успішно відстоювати інтереси України. Для того, щоб здобути право змагатися у жіночих каное-одиночках, їй потрібно було потрапити у топ-12 ЧС-2023 в Лондоні, однак при цьому один олімпійський комітет міг претендувати лише на одну путівку. Вікторія фінішувала 13-ю, однак через те, що у дванадцятку найкращих потрапили дві британки, ліцензія дісталася і їй. Таким чином, Вікторія виборола ліцензії для виступу одразу у трьох видах програми веслувального слалому – байдарці, каное та каяк-кросі, дн вона й тріумфувала цьогоріч на Іграх у Кракові.
Боротьба
Українські борці здобули наразі дві ліцензії – по одній від чоловічої та жіночої команди. Першу олімпійську ліцензію з боротьби здобув чемпіон Токіо-2020 Жан Беленюк. Це стало можливим завдяки тому, що спортсмен, пройшовши складний шлях втішних сутичок після поразки у другому колі, все ж завоював бронзу ЧС-2023, хоча для виходу на Олімпіаду було б достатньо і потрапляння в топ-5. Єдину наразі ліцензію у жіночій боротьбі здобула бронзова призерка попередньої Олімпіади Ірина Коляденко, котра виборола «бронзу» на чемпіонаті світу. Інші борці та борчині намагатимуться здобути путівки до Парижа на ліцензійних турнірах.
![](https://uspa.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/bd04c9ad7bcd31955284bc61bcef16c6.webp)
Бокс
Право представити Україну на Олімпійських іграх у боксі отримав срібний призер Токіо Олександр Хижняк. Для цього 27-річному полтавцю необхідно було потрапити у півфінал цьогорічних Європейських ігор та, відповідно, гарантувати собі медаль. Проте Олександр цей план навіть перевиконав, здобувши золоту нагороду.
Сучасне пʼятиборство
У сучасному пʼятиборстві за нагороди ОІ змагатиметься українець Олександр Товкай, який також здобув це право на Європейських іграх-2023 у Польщі. Зазначимо, що сучасне пʼятиборство – вид спорту, що складається з чотирьох дисциплін: фехтування на шпазі, плавання вільним стилем, кінного конкуру та лазер-рану, що поєднує елементи бігу та стрільби.
Фехтування
Українська ліцензія у фехтуванні вийшла доволі скандальною, але це точно не наші проблеми. Через вибрики представників країни-терористки нашу легенду Ольгу Харлан дискваліфікували з чемпіонату світу-2023, позбавивши можливості здобути путівку до Парижа власними силами. Але згодом, усвідомивши абсурдність цієї ситуації, у МОК вирішили кваліфікувати спортсменку на ігри автоматично.
Футбол
Про цю, першу в історії нашої країни олімпійську ліцензію у футболі, мабуть, вже чули всі, але давайте з приємністю повторимо ще раз. Завдяки тому, що молодіжна збірна України (U-21) під керівництвом Руслана Ротаня дійшла до півфіналу Євро-2023, вона отримала право вирушити у наступному році до столиці Франції та позмагатися за нагороди в компанії найкращих команд світу.
![](https://uspa.com.ua/wp-content/uploads/2023/07/pku4964-1024x682.jpg)
Загалом повний перелік із 42 олімпійських ліцензій, здобутих українськими спортсменами на цю мить, виглядає так:
легка атлетика – 8
плавання – 7
стрільба – 5
стрибки у воду – 2
веслування на байдарках і каное – 5
веслувальний слалом – 3
боротьба – 2
художня гімнастика – 2
спортивна гімнастика – 2
шосейний велоспорт – 2
бокс – 1
сучасне п’ятиборство – 1
фехтування – 1
футбол – 1
Михайло Цирук, спеціально для АСЖУ