ГоловнаНовиниКінне свято у замку Кальтенберг: середньовічна традиція, яка живе донині

Кінне свято у замку Кальтенберг: середньовічна традиція, яка живе донині

“Don’t push the horses” – легендарна вже тепер фраза нашого абсолютного чемпіона з боксу Олександра Усика, що розійшлася планетою сотнями мемів. За день до історичної перемоги важковика з України член Асоціації спортивних журналістів України Олександр Бутенко побував на іншому спортивному шоу світового масштабу, на якому, навпаки, треба обов’язково пришпорювати коней, інакше нічого не вийде. До Вашої уваги, репортаж з найбільшого у  світі лицарського турніру в Кальтенберзі, що під Мюнхеном. 

Принц Люїтпольд Баварський. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

У далекому вже 1973 році принц Люїтпольд Баварський з роду Віттельсбахів, правнук останнього баварського короля Людвіга Третього, гостював у замку англійського графства Кентербері, де побачив середньовічний турнір. Ця вистава настільки вразила королівську персону, що Люїтпольд „захворів” лицарськими боями, найняв групу каскадерів і провів влітку 1980 року перший турнір біля власного замку Кальтенберг.

Каскадер. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

Мінезингери й танцюристи, акробати й гімнасти, жонглери й чаклуни, ремісники й ювеліри, пекарі й кухарі, броварі й миловари, ливарники й зброярі, герольди й мандрівники,  шевці  й склодуви, ткачі й пряхи, філософи й знахарі, карбувальники й бондарі, іконописці й торговці, столяри й теслярі, гончарі й кожум’яки, відьми, клоуни та блазні – усі вони цього літа знову прибули під баварське селище Гельтендорф, до замка Кальтенберг, що розташований посеред лісу за п’ять десятків кілометрів на захід від Мюнхена. Вже сорок четверте літо простір навколо замку заповнили десятки тисяч учасників і глядачів.

Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

…Лицар із золотими очима стає ключовим героєм у битві Добра зі Злом. Він — остання надія Кальтенберга. У замку пихатий балакун Орсо фон Грайфенштайн щойно програв турнір Чорному Лицарю Гримму. Ця поразка наражає принцесу Лівію, доньку померлого короля, а разом з нею і трон Кальтенберга на велику небезпеку. Вона вирушає на пошуки таємного лицаря із золотими очима. Чи знайде вона його? І чи зможе він зупинити Чорного Лицаря?

Початок казки. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

Аби подивитись на безліч пригод і несподіваних поворотів в цій історії і прибувають на турнір глядачі зі всього світу. Щороку у замку розігрується нова казка, але незмінним лишається „джостра” –  лобова атака, коли вершники сходяться зі списами, звалюють один одного з коней та нещадно гамселять один одного мечами. За видаваною легкістю, з якою лицарі літають на конях і жонглюють мечами і списами, стоять роки напружених тренувань. І часто-густо й травми. До того ж на сонці лицарські шати нагріваються до 80 градусів!

Джостра. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

Рівно двадцять років на ристалищі Кальтенберга виступають французькі вершники з групи «Кавалькада», якою керує  всесвітньо відомий каскадер і постановник батальних трюків з кіньми італієць Маріо Люраші (Mario Luraschi). «Жанна Д’Арк» Люка Бессона, «Астерікс і Обелікс проти Цезаря» з Готфрідом Джоном та Роберто Беніньї, «Братерство вовка»  Крістофа Гана з Венсаном Касселем та Монікою Белуччі, «Дюбарі» з Джонні Деппом у ролі Людовика XIV  – усі сцени з конями у цих та сотнях інших стрічках ставив саме Маріо Люраші.

Кавалькада. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

Цього року вперше трупою кінних спортсменів-шоуменів керував його син Марко Люраші, який багато років тому почав виступати на турнірі ще хлопчиськом. Режисером усіх трюків з кіньми виступає легендарний француз Фредерік Лафоре, який багато років був втіленням Чорного лицаря на турнірі.  

Марко Люраші та його напарниця. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

Сцени, які розігрує в ролі господаря замку разом зі своєю трупою вершників «Супер Марко», зривають шалені оплески публіки. Середньовічне шоу впродовж трьох вікендів традиційно збирає понад сотню тисяч глядачів. Окрім власне турніру і безлічі наметів з сувенірами ремісників, тут можна посмакувати неповторними середньовічними перепічками з м’ясом кабана чи вола, хрусткими свинячими ніжками, насолодитись неповторним баварським пивом  і послухати чарівну кельтську музику у сучасній обробці,  з її волинками, бубнами і сопілками у виконанні унікальних груп Corvus Corax, Koenix та Tanzwut.

Джостра. Фото Олександра Бутенка, АСЖУ

Завжди на турнірі кельти і варвари, майстри вогню і король магів Вандельбар та блазень Макс зі своїм  королем – маріонеткою. А як добре дітям на цьому святі! Для них після «дорослого» турніру проходить свій. І треба бачити, як горять очі хлопчиськ, коли справжні лицарі, опускаючи на дитячі плечі справжні мечі, по-справжньому посвячують маленьких героїв в лицарі…

Олександр Бутенко, член АСЖУ та AIPS

Популярні новини