Дев’ятий номер рейтингу ТОП-10 найкращих атлетів України 2024 року – бронзова призерка Олімпіади-2024 зі стрибків у висоту Ірина Геращенко. Цьогорічний сезон став для Ірини найкращим у кар’єрі й приніс омріяну олімпійську медаль.
Початок сезону: пʼять змагань, усі — на подіумі
Міжнародний змагальний рік Ірина розпочала у травні етапом Діамантової ліги у катарській Досі. Там Геращенко піднялася на другу позицію, підкоривши висоту у 1,91 метра та поступившись лише представниці Сербії — Ангеліні Топич.
Згодом Ірина тріумфувала на командному чемпіонаті України зі стрибків у висоту у Луцьку із солідним показником у 1,95 м, а за два тижні піднялась на ще один подіум Діамантової ліги — у Стокгольмі. Там Геращенко сягнула позначки 1,94 метра, пропустивши вперед німкеню Імке Оннен, яка випередила українку через меншу кількість спроб, та співвітчизницю Ярославу Магучіх, котра стрибнула на 2,00.
А вже за тиждень спортсменка досягла найбільшого на той час успіху у кар’єрі, ставши у Римі бронзовою призеркою чемпіонату Європи на відкритому просторі. Жадану медаль приніс другий у сезоні стрибок на 1,95 (вище стрибнули лише Ярослава Магучіх та сербка Ангеліна Топіч). До цього моменту найвищим досягненням Ірини було «срібло» Євро-2021, але у менш престижному форматі – у приміщенні.
Заключним турніром першої половини сезону для 29-річної стрибунки став чемпіонат України у Львові. Його Геращенко виграла з результатом 1,92 м, захистивши свій національний титул.
Паризька «пристрілка»: аналіз помилок
Найважливіші змагання року – Олімпійські ігри у Парижі, припали на другу частину сезону. Проте перед ними Геращенко провела ще один старт у столиці Франції — на черговому етапі Діамантової ліги. Попри повторення найкращого особистого показника у сезоні, українська легкоатлетка посіла лише 7-ме місце. Сталося це у той незабутній для нас усіх день, коли Ярослава Магучіх побила «вічний рекорд» Стефки Костадінової, піднявши жіночу світову планку на 2,10.
Проте Ірина зберігала оптимізм: привітала Ярославу з досягненням та сказала, що налаштовуватиметься на Олімпіаду, паралельно роблячи аналіз помилок.
Олімпіада-2024 — розділена «бронза» та дві українки з медалями
Про результат самоаналізу тепер знають усі українці: на Іграх у Парижі стрибунка здобула омріяну медаль Олімпіади. У фіналі Іра спочатку впевнено подолала позначки 1,86 та 1,91 метра,після чого висотою 1,95 метра уп’яте в сезоні показала “Season Best”. 1,98 Геращенко не підкорились, проте з трьох спроб цю планку не взяла й опонентка у «бронзовому поєдинку» – Елеонор Паттерсон з Австралії. Відтак пощастило обом: розділивши третю позицію, Ірина та Елеонор вперше стали олімпійськими медалістками.
Одразу після головного старту сезону Геращенко поїхала на завершальні етапи Діамантової ліги до швейцарських Лозанни та Цюриха, де стрибнула на пʼяту та третю позиції відповідно. За підсумком сезону, Ірина здобула путівку до фіналу Ліги: потрапила туди з четвертого місця у “тоталі”, набравши загалом 25 очок.
Єдина міжнародна перемога
Першу й єдину міжнародну перемогу сезону українка здобула на бронзовому рівні Континентального туру в італійській Брешії. У боротьбі за перемогу Grand Prix Lombardia їй протистояли японка Наґіса Такахасі, словенка Лія Апостоловські та італійка Ідеа П’єроні.
Підкорені в Італії 1,86, поступалась її мінімальному результату сезону (1,88 м на етапі Діамантової ліги у Лозанні). Попри це, Геращенко показала кращий результат за спробами від своїх суперниць, здобувши першу міжнародну перемогу у сезоні.
«Бронзовий» фінал Діамантової ліги
Майже відразу після тріумфу в Італії Ірина, як і Ярослава Магучіх, вирушила на заключний турнір року — фінал Діамантової ліги у бельгійському Брюсселі. Серед шести учасниць стрибкового фіналу Україна мала одне з двох найбільших представництв: дві спортсменки також були лише з Австралії.
Змагання почалися з висоти 1,80 м, яку Геращенко взяла з другої спроби. Планку на 1,84 м спортсменка подолала відразу, а от через 1,92 метра перелетіла, знову ж таки, з другого підходу. Однак Паттерсон цього разу стрибнула на 4 сантиметри нижче, тож Ірина – впевнено та заслужено здобула чергову важливу бронзову у своїй кар’єрі.
Вдячність тренеру
Усі свої успіхи Геращенко розділяє зі своєю тренеркою Іриною Пустовіт, котра з 7 років водила дівчинку на тренування «за ручку», як каже сама Ірина.
– Ми це зробили!» — перше, що я сказала Ірині Григорівні після переможного стрибка, – поділилася атлетка в інтерв’ю «Громадському», – це було неймовірно круто. Я дуже щаслива, що вона була зі мною в той момент, що вона була першою, до кого я підійшла. Я — її перша вихованиця, яка здобула медаль на Олімпійських іграх. «Так, ми це зробили. Я тобою пишаюся. Я знала, що ти це можеш», — відповіла вона. Я поцілувала їй руки. Це було щиросердно. Це моя вдячність тренерці за те, що моя дитяча мрія перетворилася на ціль, а вона мені допомогла її реалізувати.
Підсумок року: найкращий виступ у карʼєрі
Сезон-2024 став найрезультативнішим для легкоатлетки у карʼєрі: Ірина Геращенко піднялась на подіум усіх трьох головних змагань року, включно з Олімпіадою, чемпіонатом Європи та фіналом Діамантової ліги. Спортсменка також завершила рік із вісьмома подіумами та увійшла у топ-5 світового заліку World Athletics.
Свою найкращу висоту у році — 1.95 метра, українка взяла п’ять разів на чотирьох стартах: командному чемпіонаті України у Луцьку, Євро-2024 у Римі, етапі Діамантової ліги у Парижі та Олімпіаді-2024 (у кваліфікації та фіналі).
Андрій Нікітьонок, член АСЖУ