Українська Українська Русский Русский
Асоціація спортивних журналістів України
Ukrainian Sports Press Association
Меню сайту


Анкета AIPS
Новини
До Лондона через “Золоті ворота”
15.09.2008
До Лондона через “Золоті ворота”
Саме через сито цих престижних змагань, що налічують 10-річну історію (раніше вони охоплювали ще й змагання хлопців), пройшли чи не всі нинішні лідерки світового жіночого шпагового фехтування, учасниці чемпіонатів світу, Європи й Олімпійських ігор. З кожним роком «Золоті ворота» стають усе привабливішими, про що свідчать постійно зростаюча географія учасниць турніру і його кількісний склад.

6 вересня в суботу на доріжки двох залів Національного університету фізичного виховання і спорту вийшли 76 шпажисток із 14 країн. Фактично вся світова юніорська еліта (були відсутні лише представниці США, Франції і Китаю) з'їхалися до столиці України, щоб не лише поборотися за перемогу на першому етапі Кубка світу, але й що не менше важливо – розпочати виконання довгострокової, насиченої програми нового олімпійського циклу, який завершиться в 2012 році стартами в Лондоні. І як показав хід турніру, а в ньому взяли участь 22 спортсменки з нашої країни, у шпажисток України є всі підстави серйозно розраховувати на успіх на ХХХ літніх Олімпійських іграх.

Досить давно не доводилося нам бачити настільки добре організованого і гострого за спортивним суперництвом турніру, який абсолютно ні в чому не поступається світовій і європейській першості серед дорослих атлетів. Утім, це природно – “Золоті ворота” вельми авторитетні у фехтувальному світі. І перемогти в них дуже почесно, хоча й вельми непросто, враховуючи амбітність і приблизну рівність більшості суперниць. Як і слід було очікувати, основна боротьба за перемогу розгорнулася між шпажистками Росії, Італії, Угорщини й України, а також окремими представницями Ізраїлю, Німеччини й Естонії. Відзначимо і збільшений глядацький інтерес до турніру, багато в чому обумовлений “золотим” успіхом українських шаблісток на пекінській Олімпіаді. Та серпнева перемога по-новому змусила поглянути на перспективи вітчизняного фехтування всіх, кому близький цей чудовий вид спорту в Україні.

Виходячи з великої кількості учасниць, формула проведення змагань була наступною: на першому етапі поєдинки (до 5 переможних уколів) проходили в одинадцяти групах, де дівчата зустрічалися по колу одна з одною. За його результатами з турніру вибували 22 людини. На другому етапі (і всіх подальших) спортсменки, котрі залишилися, розбиті за жеребкуванням на пари, билися між собою до 15 переможних уколів за системою прямого вибування. У третій тур виходили 16 найсильніших, які за цим же принципом визначили заповітну вісімку. Саме вона і повела потім уже безпосередню боротьбу за перемогу в турнірі і Кубка світу, за призовий фонд і рейтингові очки в новій (сезон 2008–2009) світовій юніорській класифікації.

Захоплюючих бойових поєдинків, де успіх нерідко приносив один або два–три уколи, за сім годин упертої боротьби на турнірі було предостатньо. Як і емоцій, що били через край, сліз гіркоти і радості, посмішок і неприхованого розчарування. Досить високою виявилася і загальна підготовка більшості учасниць Кубка світу, що не могло не імпонувати глядачам, активно підтримуючих господарок доріжки. І українки, ведені срібною призеркою молодіжного чемпіонату Європи–2008 Анфісою Почкаловою, показали відмінне фехтування і величезну волю до перемоги. Відразу троє дівчат потрапили до 16 кращих, а потім і до 8 найсильніших – окрім лідера це вдалося зробити Тетяні Винярській з Дніпропетровська й Інні Руденко з Києва. При цьому Анфіса і Тетяна у результаті виявилися в головних героїнях змагань.

Цікаве протистояння між фаворитками росіянками (їх очолювала одна з лідерок світового рейтингу і чемпіонка “Золотих воріт” минулого року москвичка Яна Зверєва) і шпажистками України закінчилося повною перемогою наших землячок: у 1/8 і 1/4 фіналу Винярська впевнено взяла гору над Поліною Євсюковою (15:10) і Яною Зверєвою (15:12), Інна Руденко за попадання до вісімки не залишила шансів Дарії Щербиніної (15:12), а Почкалова за вихід до чвертьфіналу у нервовому і жорсткому бою зломила опір Євгенії Серьогіної (15:14). І в боротьбі за медалі вперше за останні роки ми не побачили сильних і амбітних росіянок – ще одну явну фаворитку Віолетту Колобову (у 2007 році стала тут срібною призеркою) не пустила далі чвертьфіналу бойова і дуже технічна італійка Розелла Фіаміджо.

Півфінальні пари склали: Анфіса Почкалова (Україна) – Розелла Фіаміджо (Італія), Тетяна Винярська (Україна) – Єдина Антал (Угорщина), яка на попередній стадії в кінцівці дожала Руденко (15:10). Інтрига й нервування до найостаннішої миті зберігалися лише в першому поєдинку, що завершився перемогою вихованки Андрія Орликовського, з рахунком – 15:14. Це був, на наш погляд, мабуть, найцікавіший і захоплюючий бій турніру, в якому українка розкрила весь свій потенціал. І він виявився вкрай високим. Відзначимо і Тетяну, яка зуміла підібрати ключі до глухого захисту Антал. І до того непоступлива угорка якось швидко капітулювала – 12:15.

У вирішальному бою двох землячок ініціативу відразу ж прибрала до своїх рук більш досвідчена і майстерна львів'янка. Роздобувши перевагу з першим уколом, вона спокійно утримала її до закінчення “золотого” фіналу – 15:12. Таким чином Анфіса Почкалова – бронзова призерка торішнього турніру “Золоті ворота” стала його переможницею в сезоні 2008 і очолила юніорську класифікацію нового Кубка світу. Браво, Анфісо, браво, Тетяно! Ваш успіх приємний в усіх відношеннях, бо піднімає престиж українського фехтування і так збільшений після Олімпіади в Пекіні.

Якими запам'ятаються “Золоті ворота”–2008 його безпосереднім організаторам і учасницям? Ось лише декілька думок із цього приводу.

Сергій Михайлов, президент Севастопольської міської федерації фехтування, керівник приватної школи фехтування: “Мої дівчата вперше брали участь у турнірі такого рівня. І нехай жодна з трьох не вийшла з групи, отриманий досвід, повірте, допоможе їм розкрити своє дарування в майбутньому. Я вірю в перспективність Наді Вівсяник, Каті Кофтанець і Олі Лохматової. Особливо першої з них. Головна мета Надії на найближче чотириріччя – потрапити на Олімпійські ігри в Лондоні. І перемогти на них! Прекрасно організовані й проведені “Золоті ворота” дали нам потужний імпульс до її досягнення”. Франтішек Янда, суддя міжнародної категорії, рефері фінальної зустрічі (Чехія): “На “Золоті ворота”, тільки-но вони стали етапом Кубка світу серед юніорів, я приїжджаю регулярно. Це мої треті змагання в столиці України. І з кожним роком вони стають все кращими і більш представницькими – за організацією, проведенням і звичайно ж за складом учасниць і кількості країн, що приїжджають. Тут видна чимала заслуга вашої національної Федерації фехтування і головного спонсора компанії “Автологістика”. Нинішній турнір за своїм рівнем, а я бував на всіх етапах як дорослого, так і юніорського Кубка світу, входить до трійки найкращих. Україна по праву може гордитися цим!”

Дмитро Рейзлін, заслужений тренер України, старший тренер національної команди зі шпаги серед юніорів; один із засновників “Золотих воріт”: “Зусиль і коштів на організацію і проведення змагань ми сьогодні витрачаємо набагато більше, ніж, скажімо, десять чи п'ять років тому. І є результат – наш турнір посів сьогодні в міжнародному календарі високе місце. Без активної і системної підтримки ФФУ, групи компаній “Автологістика”, Солом’янської будівельної компанії і ряду інших спонсорів ми б ніколи не досягли цього. Спасибі ним і низький уклін. Що стосується спортивних результатів, то, на мій погляд, вони для України виявилися дуже хорошими. І зайвий раз підтвердили велику перспективність найближчого резерву з жіночої шпаги для національної збірної. Я радий успішному виступу Анфіси Почкалової, Тетяни Винярської, Інни Руденко. Є, як показали “Золоті ворота”, й інші талановиті шпажистки. Попереду серйозна і важка робота, яка, впевнений, дасть позитивний результат в розпочатому олімпійському чотириріччі”.

Павло Гайдай, голова правління компанії “Автологістика”: “Для нашої компанії “Золоті ворота” – ніби візитна картка. Ми любимо фехтування і будемо всіляко його підтримувати. Так, тут потрібні серйозні кошти, організаторські зусилля, час. Ми готові до цього. І подумуємо про подальшу програму, пов'язану з популяризацією “Золотих воріт”. Нинішній турнір уперше проходив у комфортніших умовах і на сучасному обладнанні, за що ми щиро вдячні керівництву Національного університету фізичного виховання і спорту і Федерації фехтування України. Пройшов він вкрай цікаво. Чудово, що у фіналі виступали дві представниці України. Сподіваюся, це додасть сил і впевненості нашій молоді на тривалому і тернистому шляху до лондонської Олімпіади”.

Анфіса Почкалова, переможниця турніру “Золоті ворота”–2008: “Хоча до юніорської збірної країни я входжу вже кілька років, це мій перший крупний успіх. Надзвичайно щаслива і сподіваюся, що він матиме продовження. Для цього я багато працюю зі своїм особистим тренером, а в збірній з Дмитром Ігоровичем Рейзліним. Прекрасно розумію, як багато ще треба зробити, щоб потрапити до національної команди і закріпитися в ній. Цей турнір і перемога в ньому для мене дуже важливі. Особливо зараз, коли є велика мета – лондонська Олімпіада. Я так рада золотому успіху дівчат-шаблісток у Пекіні. Чом би й нам, шпажисткам, не спробувати досягти такого ж результату в 2012 році?”

Михайло Волобуєв,
Анастасія Волобуєва
Фото Андрія Клименка

фотографіїУкраїнська федерація карате


http://www.sport-tour.net/


Спеціальна Олімпіада України

Национальный университет

Winter Sport Expo
Livescore