У день столітнього ювілею AIPS й похідного від цієї дати Міжнародного дня спортивних журналістів було організовано подію, яка до такої дати є й доречною, й шанобливою до тих, хто шлях спортивних медіа торував до нас й, що особливо вражає, йде цим шляхом й досі, незважаючи на солідний вік.
Президент НОК України Вадим Гутцайт , відгукнувся на пропозицію Комісії НОК «Преса та комунікації» й нагородив особливими відзнаками та медалями Олімпійського комітету наших легендарних колег, які свого часу творили історію української спортивної журналістики:
– яскравих зірок тогочасного бестселера періодики – «Спортивної газети» – Людмилу Радченко, Валентину Пожилову, Віктора Браницького, який пізніше десятиліттями писав про спорт у «Голосі України», коментував хокей на телебаченні;
– легенд Українського спортивного телебачення Валентина Щербачова та, на жаль вже посмертно, Сергія Савелія (нагороду отримав його син Віталій). Деякі з колег не змогли бути на врученні, тож отримають свої нагороди при наступній гарній нагоді.
У вітальній промові президент НОК України Вадим Гутцайт подякував легендам журналістики за їхню відданість справі:
– Ви плеяда тих, хто чесно й зацікавлено працював. Ваша робота завжди була недооціненою, а внесок у розвиток спорту – вагомим, – сказав олімпійський чемпіон, який кожного з присутніх добре знає, поважає і з ким має спогади про спільні інтерв’ю чи спортивні події.
Голова Комісії НОК України «Преса та комунікації» Олександр Гливинський наголосив, що зустріч із досвідченими спортивними журналістами та їхнє нагородження відбувається символічно – у день, коли 100 років тому було засновано AIPS. Тоді організацію створили 80 журналістів з 29 країн, тепер в AIPS налічується понад 9,5 тисяч членів зі 160 країн.
– Журналісти разом атлетами, тренерами, вболівальниками та функціонерами створюють багатогранне явище спорту. Ви – наші легенди, які творили історію спортивної журналістики, Ви – наш фундамент, на якому формувалися наступні покоління спортивних журналістів – сказав він.
І хоч згадані корифеї спортивної журналістики вже неодноразово отримували відзнаки НОКу та є лауреатами найвищої нагороди АСЖУ, уваги ніколи не буває забагато. А найбільш цікавим та душевним стало безпосереднє спілкування з очевидцями ще тих спортивних подій, які ми самі побачили пізніше у своєму житті лише у хроніках. Зустріч, яка точно запамʼятається молодшим і, є таке переконання, теплом відгукнеться у серцях наших старших колег, якими пишаємося й з яких черпаємо натхнення.
Нагороди НОК України, присвоєні досвідченим членам АСЖУ, за поданням Комісії НОК України «Преса та комунікації»:
Медаль імені Бутовського – Валентину Щербачову, спортивному коментатору, та Галині Нечаєвій, почесній редакторці журналу «Олімпійська арена»;
Почесна відзнака НОК України – Людмилі Радченко та Валентині Пожиловій, спортивним журналісткам;
Почесна грамота НОК України – Віктору Браницькому, спортивному кореспонденту, та Володимиру Мулі, журналісту (за документальний фільм “Football must go on”, удостоєний премії Sports Emmy Award).
Медаль імені Бутовського (посмертно) – Сергію Савелію, видатному коментатору українського спорту.