Шосте місце у рейтингу Найкращих атлетів 2021 року посідає віце-капітан та лідер Національної команди України з футболу Андрій Ярмоленко. На відміну від індивідуальних видів спорту, де особисті якості спортсмена помітно одразу і саме вони визначають шанси атлета на успіх, у команді необхідно застосувати своє вміння з максимальною користю для всього колективу. Так, в ігрових видах індивідуальні здібності та особистий характер також дуже важливі, однак водночас своє «Я» потрібно трансформувати у загальний ККД команди.
Андрієві Ярмоленкові у складі Збірної України упродовж багатьох років це вдається якнайкраще. Він – досвідчений талановитий гравець, який у прямому сенсі слова «тягне» команду за собою. Андрій часто бере ініціативу на себе, при цьому створюючи гольові шанси для своїх партнерів регулярно і у достатній кількості. Виникає лише питання, чи колеги використають ці нагоди. Яскрава та ефективна гра Ярмоленка цього року добре ілюструє успіхи футбольної збірної цього року – вихід до чвертьфіналу Євро-2020 та показаний характер наприкінці відбірного циклу до чемпіонату світу, який дозволив синьо-жовтим вийти до раунду плей-офф.
У нинішньому футбольному осередку України є чимало вправних гравців. Одного з них, вихованця чернігівського футболу Андрія Ярмоленка, можна віднести до категорії найталановитіших та найдосвідченіших у складі нашої національної збірної. У свої 32 роки футболіст має показники, яким міг би позаздрити будь-хто із його колег по ремеслу. Ще б пак: за плечима Ярмоленка понад три сотні матчів на клубному рівні в елітних ешелонах України, Німеччини та Англії, участь у трьох поспіль чемпіонатах Європи, велика кількість медалей, трофеїв та особистих нагород.
Цього року ветеранові української збірної підкорилося досить солідне досягнення – слідом за Анатолієм Тимощуком, Андрієм Шевченком та Русланом Ротанем він зіграв 100-й матч у її складі. Поточний рік для Андрія Ярмоленка хоча й складався не завжди так, як того хотілося б, його однозначно можна занести в актив. Незважаючи на травми, які дошкуляли йому в англійському «Вест Гемі» ще з початку 2021-го, українець гідно долав ці випробування. Якщо тренерський штаб лондонського клубу його відсутність на полі не вважав вирішальною, то уявити нашу збірну без Ярмоли нині дуже важко. І не тільки тому, що він володіє відмінною технікою, вміє притримати м’яч та виконує чималий обсяг роботи. Андрій є авторитетом на полі і лідером роздягальні. Так було за тренерської каденції Андрія Шевченко, так є і тепер, у спільній роботі з його наступником Олександром Петраковим. Новий керманич довіряє досвідченому підопічному, знаючи: той не підведе. І Ярмоленко не підводить.
Відновившись після лютневої травми коліна незадовго до початку відбірного циклу ЧС-2022, він відразу ж включився у вир турнірної боротьби. Було важко, адже національна команда втрачала незаплановані очки у, здавалося б, виграшних матчах. Нелегко було і у фінальній частині Євро-2020, де не без труднощів Україна зуміла потрапити до вісімки найкращих на континенті. У матчах континентальної першості Андрій Ярмоленко був одним із найкорисніших у складі синьо-жовтих, забивши у ворота Нідерландів та Північної Ірландії.
Чим ближче було до фінішу відбору, тим більшою була потреба у майстерності та лідерських якостях Ярмоленка. У виїзній грі з Фінляндією та домашній з Боснією ветеран зробив неабиякий внесок, записавши на свій рахунок по голу. Чотири очки, які збірна України здобула завдяки йому, у підсумку допомогли фінішувати на другій сходинці у відбірній групі і продовжити суперечку за потрапляння на світовий Мундіаль.
Можна не сумніватися, що у березневому випробуванні плей-офф наступного року згадані вище якості Ярмоленка допоможуть збірній України досягти своєї мети – поїхати до Катару. Зважаючи на вік, наш ветеран розуміє: ще одного такого шансу у житті може не трапитись. Тож намагатиметься зробити все від нього залежне, аби головна команда країни не залишилася осторонь від футбольного свята найвищого рівня.
В’ячеслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ, член АСЖУ та AIPS