КОСТА НАВАРІНО, Греція 20 березня 2025 р. – Керсті Ковентрі з Зімбабве сьогодні увійшла в історію як перша жінка та африканка, яка стала президентом Міжнародного олімпійського комітету. Доволі символічно, ця віха була досягнута у грецькому Коста-Наваріно, приблизно за 100 км від священного місця Олімпії – місця народження Олімпійських ігор.
10 хвилин, що змінили життя
Під час виборів, які багато хто вважав одними з найбільш непередбачуваних в історії МОК, 41-річній Ковентрі вистачило одного раунду голосування, що тривало менше десяти хвилин, щоб отримати абсолютну більшість голосів членів МОК. Хоча протягом шестимісячної кампанії її здебільшого сприймали однією з фаворитів виборів, і багато хто вважав, що вона мала підтримку колишнього президента Томаса Баха, насправді, серед семи кандидатів не було яскраво вираженого лідера перегонів.
49 з 97 – за Ковентрі
З 97 можливих голосів Ковентрі набрала у голосуванні 49. Віце-президент МОК Хуан Антоніо Самаранч посів друге місце з 28 голосами, а очільник Всесвітньої легкої атлетики Себастьян Коу став третім лише з 8 голосами. Далі йдуть президент Міжнародного союзу велосипедистів UCI Девід Лаппартьєн і президент Міжнародної федерації гімнастики FIG Морінарі Ватанабе з 4 голосами кожен. Член Виконкому МОК принц Фейсал Аль-Гусейн та президент Міжнародної федерації лижного спорту FIS Йоган Еліаш отримали по 2 голоси.
Історичний момент для МОК
Розкішний курорт із видом на кришталево чисті води Іонічного моря став місцем чергового зібрання ексклюзивного клубу МОК. Це історичний момент у 130-річній історії МОК, який вперше прийняв жінок до своїх лав 1981 року на сесії у німецькому Баден-Бадені. Через 16 років, 1997 року Аніта Дефранц, бронзова призерка з веслування Олімпіади-1976, стала першою жінкою-віце-президенткою МОК, перш ніж балотуватися на пост президента в 2001 році.
«Мої дорогі колеги, це надзвичайний момент», — розпочала свою промову після обрання Ковентрі, – дев’ятирічною дівчинкою я ніколи б не подумала, що одного дня буду стояти тут, аби віддати свій внесок цьому неймовірному руху. Це не просто величезна честь, це нагадування про моє зобов’язання перед кожним із вас, що я буду керувати цією організацією з великою гордістю, в основі якої є цінності. Я зроблю всіх вас дуже, дуже гордими і, сподіваюся, надзвичайно впевненими у прийнятому сьогодні рішенні. Дякую вам від усього серця, і тепер у нас є спільна робота».
«Також хотіла б подякувати усім кандидатам. Ці перегони були неймовірними, і вона зробили нас кращими та сильнішими. З усіх розмов, які я мала з кожним із вас, я знаю, наскільки сильнішим стане наш рух, коли ми знову об’єднаємось і втілимо деякі з тих ідей, які ми всі поділяємо. Щиро дякую за цей момент і щиро дякую за цю честь, – підсумувала Керсті Ковентрі.
Найвидатніша африканка в олімпійській історії
Ковентрі є найбільш титулованою олімпійською атлеткою в Африці із сімома медалями Олімпійських ігор (у тому числі двома золотими), здобутими на п’яти Олімпійських іграх. Її вперше обрали до МОК членкинею Комісії атлетів 2013 року, а потім як індивідуального члена 2021 року. У своєму передвиборному маніфесті Ковентрі заявляла, що хоче «повернути Руху, який дав мені так багато і дозволив мені бути тим, ким я є сьогодні» . І тепер у неї є можливість це зробити.
До цього моменту Керсті є членом Виконкому МОК й очолює комісії МОК, які здійснюють моніторинг за підготовкою до Юнацьких Олімпійських ігор у Дакарі 2026 року та Олімпіади 2032 року у Брісбені. З вересня 2018 року вона обіймає посаду Міністру спорту, мистецтва та рекреації Зімбабве.
Місія
«Моя місія — сприяти розширенню можливостей, посиленню взаємодії та забезпеченню нашої актуальності — керується філософією Ubuntu: «Я є, тому що ми є». Цей принцип підкреслює об’єднану силу олімпійської спільноти та нашу відповідальність за піднесення один одного», – написала Ковентрі у своєму маніфесті.
8-річний термін президента МОК
Відповідно до Олімпійської хартії, новий президент обирається на початковий восьмирічний термін з можливістю переобрання на другий чотирирічний термін на загальну тривалість президенства – максимум 12 років. Щоб забезпечити плавний перехід, термін повноважень Ковентрі розпочнеться 24 червня 2025 року.
AIPS Media