У німецькому Обергофі завершився четвертий етап Кубка світу з біатлону сезону 2024/25. Впродовж чотирьох днів 9-12 січня біатлоністи збірної України провели шість гонок — два спринти, стільки ж персьютів, а також дві змішані естафети.
Перший з двох німецьких етапів став найрезультативнішим для національної команди у сезоні-2024/25. Асоціація спортивних журналістів України проаналізувала старти українців, аби зрозуміти, як вони вплинули на позиції спортсменів у загальному заліку.
Подвійна квіткова церемонія Підручного: як це було
Найкращі результати на четвертому етапі Кубка світу показав Дмитро Підручний. Капітан чоловічої команди заїхав відразу у дві квіткових церемонії — став четвертим у спринті та шостим у персьюті. Такий результат Дмитра став найкращим для спортсмена за майже 5 років. Востаннє на етапі Кубка світу Підручний ставав четвертим ще у сезоні 2019/20 — у масстарті чеського Нове Место на Мораве.
Ще до етапу в коментарі АСЖУ спортсмен зазначав, що підходить до змагань у чудовій фізичній формі. Біатлоніст підтвердив це стабільністю роботи на вогневих рубежах та спритністю впродовж гонок.
До прикладу, у спринті Дмитро зміг не тільки показати першу «чисту» стрільбу у поточному сезоні, але й покращити показники ходом. І нехай на першому колі за роботою ногами українець перебував поза топ-20, на останніх двох увійшов до п’ятірки найшвидших.
Підручний був близький до подіуму і у гонці переслідування, та через хиби на перших трьох вогневих рубежах приїхав з відставанням у шість секунд від третього місця — норвежця Йоганнеса Бо.
При цьому нагородження спринту та персьюту запамʼятались українським вболівальникам не менше за гонки. Все через український прапор, який розгорнули учасники церемоній. Так, після спринту до стяга доторкнулися Дмитро Підручний, Стурла Лагрейд та Мартін Улдаль, а після персьюту до ініціативи долучились вже всі учасники квіткової церемонії.
Проблеми Мандзина на «стійках» та дебют Лесюка: результати чоловічої команди в Обергофі
Щодо решти чоловічої збірної України, то у спринті Віталій Мандзин та Тарас Лесюк обидва припустилися однієї хиби на вогневих рубежах. Таким чином, Мандзин фінішував 17-м, а Лесюк — 34-м. Четвертий українець, Антон Дудченко, з трьома помилками на стрільбищі приїхав поза топ-75.
Ця гонка на рівні Кубка світу також стала дебютною у поточному сезоні для Тараса Лесюка. До цього спортсмен змагався лише на рівні Кубка IBU.
В персьюті же Віталій мав неабиякі шанси покращити позицію: до першої «стійки» біатлоніст підʼїздив в одній групі з Дмитром Підручним, який у підсумку фінішував шостим. Однак три хиби на останніх двох вогневих рубежах не дали змоги спортсмену відігратись: Мандзин фінішував 20-м, Лесюк — 37-м.
Таким чином, після Обергофа лідери чоловічої збірної України з біатлону додали позицій у світовому рейтингу. Так, Дмитро Підручний піднявся на 14-те місце (254 очки), Віталій Мандзин наразі — 20-й (206 балів), Антон Дудченко — 30-й (122 пункти).
При цьому Мандзин також підібрався до свого основного суперника за «синій біб» — позначку найкращого молодого спортсмена Кубка світу. Наразі в американця Кемпбела Райта, який обіймає титул, 12-те місце із 267 балами.
Хвороба Юлії Джими та провал у переслідуванні: результати жіночої команди в Обергофі
Юлія Джима у спринті стала однією з чотирьох спортсменок, які «чисто» відстрілялися на обох вогневих рубежах. При цьому через проблеми з ходом лідерка збірної України поступилася переможниці Полі Боте 1:16 хвилини і посіла у підсумку 14-те місце.
Водночас Христина Дмитренко прийшла 40-ю з двома хибами, а дебютантка збірної Дарина Чалик — 56-ю з трьома незакритими мішенями. Анна Кривонос та Олена Городна не потрапили до топ-60.
Попри шанси Юлії Джими покращити свою позицію у персьюті, на старт гонки переслідування біатлоністка не вийшла через хворобу. Відтак, Україна була представлена лише Христиною Дмитренко та Дариною Чалик.
За чотири вогневих рубежі Дмитренко припустилася однієї хиби і піднялася на 10 позицій (фінішувала 30-ю). Натомість Дарина Чалик гонку не завершила — спортсменка припустилася відразу сімох помилок на перших трьох підходах до стрільбища та була знята як колова.
Відтак, після чотирьох етапів Кубка світу у топ-40 загального заліку усього дві українки. Юлія Джима наразі посідає 21-е місце із 185 очками, Христина Дмитренко — 33-я з 106 балами.
Проблеми в змішаних естафетах
В останній змагальний день етапу відбулися другі у сезоні змішані естафети — одиночна та класична. Для сінглміксту тренерський штаб обрав Ірину Петренко та Антона Дудченка, класичну ж побігли Віталій Мандзин, Дмитро Підручний, Олена Городна та Христина Дмитренко.
У одиночній естафеті Україна показала один з найкращих результатів за швидкістю та якістю стрільби: біатлоністи використали усього 5 додаткових патронів, стільки ж «настріляли» лише переможці — збірна Фінляндії.
Натомість фізичні кондиції завадили українцям на дистанції. За найкращої стрільби серед усіх команд на екваторі гонки (1 додатковий патрон) Антон Дудченко вдруге виходив на дистанцію з відставанням у понад 40 секунд — сьомим. У підсумку, тандем українців посів 13-те місце з відставанням у 2:43 хвилини від переможців.
Проблеми з фізикою під час класичної змішаної естафети були вже не так помітні. Після першої «лежки» Віталій Мандзин взагалі йшов третім з мінімальним відставанням від лідера — 3 секунди. Та знову підвела стрільба стоячи біатлоніста — штрафне коло відкинуло Україну на 15-ту позицію.
І хоча впродовж наступних етапів збірна України використала усього два додаткових патрони, наздогнати лідерів вже не вдалося. Українська четвірка фінішувала 9-ю з відривом у понад три хвилини від Швеції, яка вирвала перемогу на останніх метрах дистанції у збірної Франції.
Кубок націй: чоловіки втримались, жінки втратили
Ситуація чоловічої збірної України у Кубку націй після етапу в Обергофі залишається незмінною: команда продовжує випереджати найближчих переслідувачів, збірні Швейцарії та Італії, на 42 пункти.
Українки, своєю чергою, порівняно з Ансі, втратили три позиції. Наразі в доробку жіночої команди девʼяте місце та відставання від попереднього шостого, Швейцарії, у 100 очок.
Кубок світу з біатлону продовжує подорож Німеччиною. Наступним місцем перегонів стане Рупольдинг, який прийме індивідуальні гонки, класичні естафети та масстарти.
Розклад Кубка світу з біатлону (Рупольдинг, Німеччина):
15 січня, 15:10 — Індивідуальна гонка (чоловіки), 20 км
16 січня, 15:10 — Індивідуальна гонка (жінки), 15 км
17 січня, 15:20 — Естафета (чоловіки)
18 січня, 15:20 — Естафета (жінки)
19 січня, 13:30 — Масстарт (чоловіки)
19 січня, 16:00 — Масстарт (жінки)
Андрій Нікітьонок, член АСЖУ