ГоловнаЛауреати АСЖУТОП-10 найкращих атлетів України: Ілля Ковтун

ТОП-10 найкращих атлетів України: Ілля Ковтун

Сьоме місце елітного рейтингу АСЖУ ТОП-10 найкращих атлетів України посідає Ілля Ковтун, який цього року став триразовим чемпіоном Європи та срібним призером Олімпіади в Парижі зі спортивної гімнастики.  

Опитування до початку резонансної інформації

Одразу ж зауважимо, що опитування серед усіх членів АСЖУ стартувало до того, як з’явилася інформація про можливу зміну спортивного громадянства самим атлетом та його особистою тренеркою Іриною Горбачевою. До того ж, остаточне рішення з цього приводу ще не прийняте.

У будь-якому разі, вплинути на голосування, яке визначало найкращих атлетів за підсумками олімпійського 2024 року, цей скандал ще не міг. З іншого боку, не відзначити успіхи талановитого гімнаста у цьому важкому спортивному сезоні було просто неможливо. Головним фактором того, що Ілля Ковтун потрапив до десятки найкращих, безумовно, стало «срібло» в олімпійському Парижі, здобуте в останній день олімпійського гімнастичного турніру. Хоча, звісно, сам атлет, як і уся наша чоловіча збірна, на Олімпійських іграх розраховували на більше, ніж одну нагороду.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Найкращий атлет 2023 року, а далі – операція та реабілітація

Нагадаємо, що минулого року  саме Ілля Ковтун отримав нагороду АСЖУ, як найкращий спортсмен 2023-го серед чоловіків. Торік ми детально розповіли про непростий шлях спортсмена до успіху, а також про елемент на брусах, який Ілля вперше виконав на етапі Кубку виклику 2021 року у словенському Копері  й який отримав назву «Ковтун». Та сьогодні наша розповідь про досягнення черкаського атлета саме у 2024 році.

Після надзвичайно успішного сезону 2023-го, під час якого Ілля Ковтун став віце-чемпіоном світу в багатоборстві, здобув «бронзу» європейської першості в цьому виді програми, виграв Кубок світу у вправах на брусах та поперечині, здобувши п’ять золотих, дві срібні та одну бронзову медаль, а також разом із партнерами здобув путівку на Олімпійські ігри у командному багатоборстві, спортсменові знадобилася операція на травмованій  ступні правої ноги.

Реабілітація та відновлення проходили у Хорватії, де атлет разом із тренерами, мешкає та тренується від початку повномасштабної російсько-української війни, а також у Німеччині.

До міжнародних змагань учень Ірини Горбачевої повернувся вже на початку 2024-го року й виграв три поспіль етапи Кубку світу на брусах – у Каїрі, Котбусі та Баку. При цьому у Баку Ковтун, у фіналі паралельних брусів, набрав 14.900 бала — однакову оцінку з Цзоу Цзиньюанєм, олімпійським чемпіоном Токіо-2020 у цій дисципліні, але перевершив суперника за оцінкою виконання. Також на етапі Кубка світового виклику в Осієку були здобуті перше місце у вільних вправах  та друге – на брусах, а в Копері – «золото» у вільних вправах, на коні та брусах, а на кільцях – «срібло».  

Євро-2024: три «золота» та повторне ушкодження ноги

У в березні був чудовий виступ на чемпіонаті Європи, що відбувся в італійському Ріміні й став чи не головною репетицією української команди перед Олімпіадою в Парижі. Ці змагання стали для Ковтуна «наймедальнішими» у кар’єрі. Тут 20-річний спортсмен здобув відразу три золотих нагороди: у командному багатоборстві та в окремих видах – на паралельних брусах й поперечині. А от в особистому багатоборстві, в якому він був чинним віце-чемпіоном світу та бронзовим призером чемпіонату Європи, Ілля посів лише шосте місце. 

Найгірше Ковтун виступив у вільних вправах — аж 108-ма позиція. Першому місцю на цьому снаряді Ковтун програв 3,234 бала — їх точно забракло до “золота” в особистому багатоборстві, де українець поступився золотому призерові 0,934 бала. Але цьому було пояснення. На репетиції перед стартом чемпіонату Європи Ковтун невдало приземлився після тренувального опорного стрибка. Як наслідок, ушкодження ноги — травма, через яку гімнасту довелося проводити операцію наприкінці 2023 року – пояснила після закінчення змагань Ірина Горбачева. Вона відзначила, що проблеми з ногою призвели до зміни планів у вправах на подальших приладах. Їх вдалося виконати на високі оцінки, втім для медалі багатоборства цього виявилося замало.

У командному багатоборстві навіть довелося пропустити вільні вправи та опорний стрибок, але тут ініціативу взяв на себе Олег Верняєв, який пройшов шість видів програми й відчутно допоміг збірній України вперше за чотири роки вибороти бажане «золото».

Фото НОК України

А Ковтун оновив особистий рекорд у вправі на паралельних брусах: виконав програму складністю 7.0 і отримав загалом 15.800 балів у фіналі командного багатоборства. За день перед цим Ілля оновив особистий рекорд і у вправах на поперечині (14.600 балів). Та після європейського тріумфу, перед Олімпіадою, знову довелося проходити реабілітацію та приводити до ладу травмовану ногу.

Командне багатоборство у Парижі

Вже у Парижі, перед стартом олімпійського турніру,  Ілля зазначав, що травма його трохи турбує, але він готовий боротися за медалі. Та командна кваліфікація склалася для Ковтуна не найкращим чином. Найвищу оцінку Ілля заробив на паралельних брусах — 15.166 бала, проте в трьох видах набрав менше, ніж 14 балів, зокрема лише 12.766 на поперечині. Зрештою, до фіналу особистого багатоборства й медальних змагань на паралельних брусах та у вільних вправах гімнаст таки потрапив, а збірна України, з четвертим результатом, пробилася до вісімки кращих.

Ковтун зізнається, що йому часто не вдаються командні виступи на старті великих змагань, пов’язуючи це з хвилюванням:

  “У мене в перший день завжди щось йде не так: стрес, переживання, коли виступаю за команду. Але сподіваюся, що у наступні дні буде краще” – зазначав Ілля після першого виступу на Олімпіаді.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Найкращим у командному багатоборстві для України став саме виступ Іллі Ковтуна на паралельних брусах — 15.433 бала. Перед заключною ротацією Україна посідала проміжне четверте місце в заліку. Вільні вправи з 14.100 бала Ковтуна підбили підсумок виступів “синьо-жовтих” у фіналі — сумарні 254.761 бала. Після заключних виступів решти гімнастів загальної суми балів України вистачило для п’ятого місця. Олег Верняєв, Ігор Радівілов, Радомир Стельмах, Назар Чепурний та Ілля Ковтун поступилися збірним Японії, Китаю, США та Великої Британії.

Абсолютний залік: втрата медальних позицій

Наступним видом було дуже прикре для всіх уболівальників України особисте багатоборство, де після чотирьох видів програми (кінь-махи, кільця, опорний стрибок і паралельні бруси)  Олег Верняєв та Ілля Ковтун посідали перше та друге місця відповідно. Та потім суддівська прихильність закінчилася, невеличкі похибки на поперечині та у вільних вправах каралися більш прискіпливо. Після остаточного завершення боротьби у найпрестижнішому виді, де Верняєв був срібним призером Ріо-2016, а Ковтун – віце чемпіоном світу, Ілля посів четверте, а Олег – восьме місце. Бронзовому призеру – китайцю Сяо Жотену Ілля програв 0, 199 бала. Та все ж для Іллі то був суттєвий крок уперед, адже на Олімпіаді в Токіо у цьому виді програми тодішній дебютант фінішував на одинадцятому місці.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Паралельні бруси: український стиль

У вільних вправах, попри дискомфорт у лівій нозі, Ковтун ледь не створив диво. Виступ Іллі з коефіцієнтом складності 6.200 судді оцінили на 14.533 бала. Ілля повторив результат із кваліфікації та посів четверте місце. Це вже змусило говорити про якийсь нефарт, адже двічі посісти четверте місце на Олімпіаді – це психологічно дуже важкий удар. Та Ковтун не зламався.

До того ж попереду був коронний український вид – паралельні бруси, де олімпійськими чемпіонами ставали Рустам Шаріпов, Валерій Гончаров та Олег Верняєв. На олімпійському помості в палаці «Берсі» Ілля Ковтун, розпочинаючи першим із вісімки фіналістів, впорався з хвилюванням, виконав свою програму блискуче й тривалий час очолював залік спортсменів. У підсумку, Ковтун поступився лише олімпійському чемпіону Токіо Цзоу Цзиньюаню і став срібним призером Ігор у Парижі.

«Мені було не дуже важко почати, поки всі хлопці зроблять свої комбінації. Було важко, що я йду першим і треба виконати на максимум свою комбінацію, ніде не зробити помилки, це було важче. Дуже щасливий, але це якось швидко було. Не дуже зрозумів, що трапилося, але думаю, що мине трішки часу, і я зрозумію, що став олімпійським призером на брусах» – зазначив щасливий медаліст.

Фото НОК України

Скандальне завершення року

Завершив цей сезон на міжнародній арені Ілля Ковтун у листопаді – перемогою у багатоборстві на 41-му «Меморіалі Артура Гандера», який традиційно проводиться у Швейцарії. Після цього були інтерв’ю про очікування нового сезону, зміну вимог до програм з боку суддів та про те, що потрібно покращити.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

І от грудні з’являється шокуюча інформація про те, що Ірина Горбачева та Ілля Ковтун незадоволені умовами підготовки в Україні й розглядають варіант зі зміною громадянства. Хочеться вірити, що цього все ж не станеться, порозуміння зі спортивним керівництвом держави та Федерацією гімнастики України  вдасться відновити й талановитий та титулований гімнаст Ілля Ковтун ще не один раз потрапить до нашого рейтингу.

Юрій Ілючек, член АСЖУ та AIPS

Популярні новини