ГоловнаНовиниП’ятий WTA Finals в історії українського тенісу: як це було

П’ятий WTA Finals в історії українського тенісу: як це було

Українська тенісистка Людмила Кіченок у парі з Оленою Остапенко завершила виступ у підсумковому турнірі WTA-2024. Українсько-латвійський тандем поступився у всіх трьох поєдинках групового етапу, посівши останнє четверте місце й не кваліфікувавшись до плейофу.

Підсумковий турнір-2024 став другим для пари Кіченок — Остапенко та п’ятим в історії українського тенісу загалом. Асоціація спортивних журналістів України вирішила пригадати, якими були попередні спроби вітчизняних тенісисток підкорити заключний турнір сезону.

Дебют Світоліної на турнірі, перемога над першою ракеткою світу

Сезон 2017 року став одним з найкращих для Еліни Світоліної у кар’єрі: українська тенісистка зіграла 17 рейтингових турнірів, з яких виграла п’ять й у стількох же досягла фіналу. Тоді нашій тенісистці підкорилися три турніри серії WTA Premier 5 в ОАЕ, Італії та Канаді, а також міжнародні змагання у Тайвані та Стамбулі. Завдяки цим результатам та виходу до чвертьфіналу Вімблдону, Еліна піднялась на третю позицію світового рейтингу, набравши загалом 5000 рейтингових очок. Це й дозволило тенісистці вперше у житті відібратися до підсумкового турніру.

Світоліна розпочала виступ у Сінгапурі з розгромної поразки майбутній чемпіонці турніру — Каролін Возняцкі з Данії (2:6, 0:6). Далі була ще одна поразка — від останньої сіяної Каролін Гарсія з Франції. Еліна виграла перший сет на тайбрейку 7:6(7), проте поступилася у двох наступних партіях — 3:6 та 5:7.

В останньому турі колової системи «Раунд робін» Світоліна зустрічалася з тодішньою першою ракеткою світу — румункою Сімоною Халеп. І хоча українка вважалась аутсайдеркою у зустрічі, Світоліна довела зворотне: виграла перший сет 6:3, а потім дотиснула суперницю й у другій партії — 6:4.

Еліна посіла третє місце у групі, не кваліфікувавшись до плейофу, проте зрівнялася з лідеркою світового рейтингу за перемогами в особистих зустрічах — три до трьох проти румунки.

Переможний рік Еліни: як це було

У сезоні 2018 Світоліна знову пробилася до WTA Finals: другий рік поспіль виграла турніри в Італії та Арабських Еміратах, долучивши до них титул в Брісбені, що здобула напередодні Відкритого чемпіонату Австралії. 3850 залікових очок дозволили українці кваліфікуватись до підсумкового турніру з сьомого місця.

Його українка почала з трьох впевнених перемог у групі, віддавши загалом  усього два гейми – чешці Кароліні Плішковій та данці Каролін Возняцкі. Відтак Еліна з першого місця вийшла до плейофу, де у першому матчі у трьох сетах переграла нідерландку Кікі Бертенс — спортсменку, що кваліфікувалась на турнір лише через відмову Сімони Халеп брати у ньому участь.

У фіналі Світоліній протистояла американка Слоун Стівенс, яка доволі агресивно розпочала вирішальний поєдинок: відразу повела з брейком, який реалізувала у перемогу в першій партії. Еліна натомість відповіла тим самим — реалізувала три з чотирьох брейкпойнтів у другому сеті, відновивши паритет у матчі.

У третій частині матчу Світоліна вела з різницею у три гейми, і, хоча американка мала шанс відігратись за рахунку 2:3, Еліна втримала перевагу, здобувши 13-й титул у кар’єрі та перший на рівні підсумкового турніру WTA — 3:6, 6:2, 6:2.

Другий поспіль фінал Світоліної

Попри відсутність титулів у 2019 році, Еліна Світоліна таки здобула право втретє у кар’єрі зіграти у WTA Finals. Досягнувши півфіналів US Open та Вімблдону, а також ¼ фіналу Відкритого чемпіонату Австралії, тенісистка на 60 пунктів випередила Серену Вільямс та з останнього, восьмого, місця увійшла до підсумкового турніру.

Змагання у Шенжені мало ефект дежавю: українка, як і рік до цього в Сінгапурі, виграла три матчі в групі (усі — у двох сетах), а згодом й півфінал. Цього разу, щоправда, на шляху до фіналу Світоліна здолала швейцарку Белінду Бенчіч  (5:7, 6:3, 4:1 у третьому, після чого суперниця не змогла продовжити поєдинок через травму).

Фінал Еліни проти експершої ракетки світу Ешлі Барті тривав трохи менше півтори години. Австралійка зробила брейк у вирішальному геймі першого сету (6:4), а згодом виграла й другий — 6:3.

Цей фінал підсумкового турніру WTA став останнім як для Еліни, так і для її суперниці — у 2022 році у віці 26 років Барті завершила кар’єру.

Перше представництво України у парному розряді  

Першою українською тенісисткою у парному WTA Finals стала Людмила Кіченок — за підсумком сезону 2022 року. Здобувши перемоги у Цинциннаті та Бірмінгемі, а також дійшовши до півфіналу Роллан Гаррос з Оленою Остапенко, українсько-латвійський тандем пробився до турніру з п’ятої позиції рейтингу.

Самі ж підсумкові змагання спортсменки розпочали з двох поразок: від «безпрапорної» Кудерметовоої й бельгійки Мертенс та канадсько-мексиканської пари Дабровскі — Ольмос. Проте перемога в останньому турі над Анною Даніліною та Беатріс Хаддад-Майя дозволила тенісисткам зачепитись за плейоф. Кіченок та Остапенко виявились кращими за відсотком виграних сетів від інших двох пар з однаковими показниками перемог, через що й увійшли до четвірки найкращих.

Натомість на стадії ½ фіналу знову виграти не вдалося: Людмила та Олена спершу поступилися на тай-брейку у першій партії 6:7(5), а потім і у другому сеті — 2:6. Їх суперниці за півфіналом, чешки Барбора Крейчикова та Катерина Синякова, зрештою програли у фіналі.

Фото x.com/WTAFinalsRiyadh

2024 рік: №1 у гонці, виліт з групи на турнірі

У поточному році Людмила Кіченок повторила особистий рекорд за виграними турнірами впродовж року — здобула титули в Істборні, Брісбені та у Нью-Йорку –  на US Open. У тандемі з Остапенко українка також дійшла до фіналу Відкритого чемпіонату Австралії, очоливши рейтинг гонки WTA із загальною кількістю у 5948 балів.

Суперницями української та латвійської тенісисток за групою стали Елізе Мертенс та Се Шувей, Ніколе Мелічар та Елен Перес, Катерина Синякова та Тейлор Таунсенд, третє, шосте та восьме місця посіву відповідно.

Пара почала турнір з виграного сету проти чешки Катерини Синякової та американки Тейлор Таунсенд, проте решту партій програли. Так, Кіченок — Остапенко програли на тай-брейку перший матч (9:11), а наступні два поєдинки на турнірі — у двох сетах з однаковим рахунком — 1:6, 3:6. Таким чином, перші сіяні посіли останнє четверте місце в групі та не кваліфікувались до фіналу.

WTA Finals: найголовніше про подію

  • Підсумковий турнір Жіночої тенісної асоціації (WTA) — щорічний заключний турнір року у жіночому тенісі. У ньому можуть взяти участь лише 8 найкращих одиночних спортсменки та стільки ж пар за підсумками сезону.
  • На груповому етапі спортсменки змагаються у групах по 4 в кожній, де грають по одному матчу кожна з кожною. Дві найкращі тенісистки або пари з кожної групи виходять до півфіналу, переможці якого формують фінал.
  • 2024 року підсумковий турнір WTA прийняв саудівський Ер-Ріад на хардовому покритті. Призовий фонд турніру у поточному році — 15 250 000 долларів США.

Андрій Нікітьонок, студент Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка

Популярні новини