ГоловнаНовиниШість перемог, чотири нічиї: історія протистояння України та Грузії у футболі

Шість перемог, чотири нічиї: історія протистояння України та Грузії у футболі

Національна команда України з футболу сьогодні провоеде пʼятий матч розіграшу Ліги націй УЄФА 2024/2025 – проти Грузії. Поєдинок, що відбудеться 16 листопада у Батумі, визначить проміжні позиції команд перед заключним туром групового етапу.

Наразі Україна посідає четверте, останнє, місце у групі з Грузією, Чехією та Албанією. В активі команди Сергія Реброва чотири очки — нічия проти Чехії та перемога в номінально домашній зустрічі з грузинами.

Напередодні поєдинку Асоціація спортивних журналістів України вирішила пригадати минулі протистояння команд та проаналізувати, як вони вплинули на минуле футбольної України.

Перші товариські матчі 

Загалом проти збірної Грузії “жовто-сині” провели десять поєдинків. При цьому п’ять з них, товариські, закінчились для України позитивно — чотири перемоги та одна нічия.

Перша зустріч збірних відбулася у 1998 році. Тоді підопічні Йожефа Сабо розгромили грузинів з рахунком 4:0. Так, на перших секундах зустрічі рахунок відкрив чинний тренер збірної — Сергій Ребров, а на 42-й хвилині нападник оформив дубль. Збільшили перевагу до чотирьох м’ячів Сергій Скаченко та Сергій Ковальов, встановивши фінальний рахунок — 4:0.

Матч-відповідь відбувся вже за пів року в Грузії. За підтримки рідних трибун Грузія тиснула увесь поєдинок, проте результативнішими були українці — на 77-й хвилині єдиний м1яч у грі забив Сергій Коновалов.

Наступний двобій проти Грузії збірна України провела вже за керівництва Валерія Лобановського. При цьому, у матчі в Тбілісі національній команді не допомогли лідери команди Сергій Ребров та Андрій Шевченко. Сильнішого виявити не вдалося — 0:0.

2002 рік запам’ятався для збірних першим поєдинком у Києві. Господарі повели у рахунку — на 17-й хвилині відзначився Ребров. Грузія зрівняла рахунок на 70-й хвилині й втримувала паритет до компенсованого часу, коли Анатолій Тимощук забив переможний м’яч — 2:1.

Остання товариська зустріч України та Грузії відбулася за рік до Євро-2016, на якому команда Михайла Фоменка посіла останнє місце в групі з Польщею, Німеччиною та Північною Ірландією, не забивши жодного м’яча. Матч проти грузинів натомість видався більш результативним — 2:1 завдяки голам Артема Кравця та Євгена Коноплянки.

Відбір на чемпіонат світу-2006

Два принципових поєдинки проти Грузії збірна під керівництвом Олега Блохина провела на шляху до чемпіонату світу-2006. Тоді обидві команди потрапили до однієї групи з Туреччиною, Данією, Грецією, Албанією та Казахстаном. Українці в результаті відбір виграли, грузини ж залишились шостими.

У двох поєдинках “жовто-сині” набрали чотири очки. Так, перемогу у Львові допомогли здобути Олексій Бєлік та Андрій Шевченко — 2:0. До перемоги справи йшли й у виїзному матчі — Руслан Ротань був автором єдиного забитого м’яча. Проте під кінець зустрічі нападник збірної Грузії Гахокідзе таки вирвав нічию. 

Попри такий результат, саме матч-відповідь проти Грузії у 2005 році достроково забезпечив Україні участь у чемпіонаті світу-2006.

Євро-2008: знайомий суперник у кваліфікації

Після кваліфікації на мундіаль 2006 року збірні України та Грузії зустрілись вже у наступній відбірковій кампанії — до Євро-2008. З ними у групі тоді грали команди Італії, Франції, Шотландії, Литви та Фарерських островів. За такого складу суперників жодна з команд на Євро не відібралась: українці лишились четвертими, Грузія — на шостому місці.

Цього разу домашній матч підопічних Олега Блохіна був вкрай нелегким: після голу Андрія Шевченка збірна пропустила два м’ячі у відповідь, проте зусиллями Руслана Ротаня відновила паритет у матчі, а потім і вирвала перемогу — останній гол забив Андрій Русол.

У матчі відповіді знову була зафіксована нічия. При чому зі звичним для команд рахунком — 1:1 та за схожих до минулого разу обставин. Україна вела у рахунку 79 хвилин завдяки голу півзахисника “Дніпра” Олега Шелаєва, проте не втримали перевагу. Давид Сірадзе відновив паритет наприкінці зустрічі.

Сучасність: Ліга Націй

У поточному сезоні команда Сергія Реброва зустрічалась з Грузією наприкінці жовтня у четвертому турі Ліги націй УЄФА. Тоді у номінально домашньому матчі національна збірна змогла мінімально здолати “хрестоносців” — 1:0.

І попри те, що Україна ще жодного разу не поступалась Грузії ані в товариських, ані в офіційних поєдинках (6 перемог, чотири нічиї), історично грати в Грузії українцям давалось нелегко.

Матч-відповідь збірних України та Грузії відбудеться 16 листопада о 19:00 за київським часом.

Андрій Нікітьонок, студент Інституту журналістики КНУ ім.Тараса Шевченка

Популярні новини