Абсолютний чемпіон світу з боксу Олександр Усик – посідає третє місце в нашому опитуванні та, відкриємо маленьку-велику таємницю, стає
найкращим спортсменом року серед чоловіків, за опитуванням Асоціації спортивних
журналістів України.
Український боксер саме цього року створив те, що донедавна здавалося неможливим. Наш атлет став абсолютним чемпіоном світу з боксу у найпрестижнішій ваговій категорії та підтвердив, що українці здатні творити дива. Попереду нас ще очікує реванш, який відбудеться в ніч з 21 на 22 грудня 2024 року. І тут ми знову сподіваємося на перемогу. Та це вже не буде настільки значуща подія, адже титул абсолютного чемпіона світу на кону вже не стоїть. Хоча битва очікується не менш захоплююча та інтригуюча.
Бій століття
А історичний мегафайт, який фахівці називали навіть протиборством століття, відбувся в ніч з 18 на 19 травня 2024 року. Деякі порівнювали цей бій з легендарними «Гуркітом у джунглях» та «Трилером в Манілі», в яких кумир Олександра Усика Мухаммед Алі переміг не менш легендарних Джорджа Формана та Джо Фрейзера.
Що виборювали…
Олександр Усик та Тайсон Ф’юрі зустрічалися в Ер-Ріяді за титул абсолютного чемпіона світу у надважкій вазі. Востаннє у “Королівському дивізіоні” за таке звання боксери билися 1999 року, коли британець Леннокс Льюїс переміг американця Евандера Холіфілда. Він утримував усі три престижні пояси – WBC (Всесвітньої боксерської ради), IBF (Міжнародної боксерської федерації) та WBA (Всесвітньої боксерської асоціації) – до 2000 року, коли остання з цих версій позбавила його титулу.
За останні чверть століття лідерам надважкої ваги жодного разу не вдавалося домовитися про об’єднання усіх титулів. Це стало зробити ще складніше після появи четвертої впливової федерації – WBO (Всесвітньої боксерської організації). Адже зараз абсолютним чемпіоном світу вважається володар не трьох, а чотирьох поясів. Тож у надважкій вазі у бою Усика та Ф’юрі визначався перший в історії володар одразу чотирьох титулів.
Скандальна передмова
Нагадаємо, що це протиборство мало відбутися ще в грудні. Але Ф’юрі, який перебував очевидно не в найкращій формі, що підтвердив бій проти ексчемпіона UFC Френсіса Нганну, отримав дивне розсічення під час спарингу й поєдинок перенесли. І вже під час нових переговорів організатори передбачили штраф у 10 мільйонів доларів за відмову. І це зробило проведення цього двобою дуже реальним. І боксерське диво таки відбулося.
А безпосередньо перед боєм напруга досягла свого апогею. 13 травня, під час офіційного спілкування з пресою, виникла сутичка, яку спровокував батько Тайсона – Джон Ф’юрі. Під час суперечки батько Ф’юрі вдарив одного з представників команди Усика головою, але саме Джон отримав розсічення. Пізніше він перепросив за інцидент та запевнив, що його спровокували українці. Сам Тайсон здивував своїми фізичними кондиціями і було очевидно, що він серйозно «підсушився». А ще він традиційно був епатажним і непередбачуваним. Він то хвалив свого суперника, то ображав і принижував Олександра.
На фінальній пресконференції Ф’юрі відмовився від дуелі поглядів та демонстративно розвернувся боком до Усика. На офіціальній процедурі зважування Тайсон показав 118, 8 кг, а Олександр – 101,2 кг. Британець має суттєву перевагу й у зрості – 206 см, а в українця – 191 см. «Циганський король» залишився вірним собі під час фінальної дуелі поглядів, коли просто відштовхнув Усика й знову почав вигукувати образи. Усик також був вірним собі під час офіційних передстартових заходів. Олександр був виваженим у коментарях, спокійним, не відповідав на провокації, дякував організаторам, уболівальникам та захисникам України й говорив, що все покаже в ринзі.
Прогнози та коефіцієнти
Цікаві були прогнози великих чемпіонів. Майк Тайсон і Ленокс Льюїс віддали невеличку перевагу Ф’юрі за рахунок його більших габаритів. Вони вважали, що великий гарний боксер повинен перемагати меншого гарного боксера. Евандер Холіфілд оцінив шанси суперників, як рівні. Букмекери на перемогу українця давали 1,96, британця – 2,00, нічию – 15,00. За виграш Усика нокаутом давали 6,00, Ф’юрі – 5,00. На перемогу українця за очками – 3,00, його суперника – 3,45. Та майже всі вони помилилися.
Шоу проти боксу
Це було фантастичном – шоу вийшло на славу. Усик вийшов у ринг в одязі українського гетьмана під свій гімн «Бийте в барабани, сурміть що є сили», а потім довів, що наш козацький дух непереможний.
Як не викаблучувався Ф”юрі, як не кривлявся, як не намагався вивести Усика з рівноваги та показати свою психологічну перевагу й потужну антропометрію, але Олександр це зробив та вперше в кар’єрі здолав зухвалого «Циганського короля». Поки британець розважав публіку, українець робив свою справу. Тайсон виявився більше шоуменом, а Олександр був сконцентрований виключно на боксі.
Усик із самого початку почав шукати підходи до суперника, дістатися до якого було надзвичайно важко, віднаходив свою дистанцію й чудово захищався. У перших двох раундах Сашко скористався самовпевненістю британця та забрав їх собі.
У третьому раунді Ф’юрі вже почав працювати й кілька разів дуже небезпечно влучив. Особливо страшним виглядав лівий аперкот та правий джеб британця. Тайсон показав, що він швидкий на ногах, гарно відчуває небезпеку та швидко контратакує з двох рук. А ще може змінювати стійку в залежності від ситуації. Третій раунд залишилися за Ф’юрі.
У четвертому Сашко зібрався й знову своїми комбінаціями та швидкістю створив проблеми конкуренту, який вже став працювати серйозно. Далі вже почав дивувати Ф’юрі, коли став влучати, рухатися, захищатися й уникати ударів суперника. Тут здалося, що Усик втомився й стало лячно у кількох епізодах. Але Олександр витримав, продемонструвавши чудову стійкість та вміння тримати удар.
І тут Усик знову, як і проти Джошуа, швидко відновився. І вже в восьмому раунді українець знову пішов у наступ, став влучати, працювати в голову та корпус й перехопив ініціативу, пустивши кров супернику потужним влучанням у ніс.
А у дев’ятому раунді рефері вкрав у нас нокаут. Коли Усик провів дуже потужну комбінацію, з безліччю влучань, Ф’юрі поплив і впав на канати. Але тут втрутився рефері й почав відлік нокдауну, хоча ніяких підстав за правилами не було. Немає у профібоксі стоячого нокдауну.
А далі гонг врятував британця. У наступному раунді Тайсон “відвелосипедив”. Усику ж не вдалося скористатися можливістю ще раз провести серію. Хоча десяту трихвилинку українець також записав до свого активу. 11-й раунд вийшов рівним. А в 12-му більш влучним знову був Усик.
Таким чином, перевага Усика, який знову показав неймовірну фізичну готовність, швидкість, вміння скорочувати дистанцію, працювати комбінаційно та вміння тримати удар, у нас не викликала сумнівів.
Судді ж нарахували дещо інше: 115:112, 113:114, 114:113. Були побоювання, що третій арбітр дасть нічию. Але цього не сталося. Та за кількістю влучних ударів, яка рахується в разі нічиєї, Олександр був кращим.
Тож, Україна отримала свого абсолютного чемпіона світу у найпрестижнішій ваговій категорії, який здобув відразу чотири пояси. Враховуючи те, що Усик був олімпійським чемпіоном, переможцем чемпіонату Європи й світу серед аматорів та абсолютним чемпіоном світу у важкій вазі серед професіоналів – усе це робить Олександра чи не найкращим боксером в історії. А “Слава, Україні!” пролунало в Ер–Ріяді після завершення бою сторіччя.
Ну й на реванш, який відбудеться вже завтра, Усик погодився. Але цього разу статус бою вже змінився, оскільки поєдинок пройде лише за три титули – WBO, WBC, WBA у суперважкій вазі. І немає сумнівів, що Ф’юрі, який намагався віднайти виправдання своїй першій на профіринзі невдачі, буде максимально зарядженим на нокаут. Хоча у двох битвах з Ентоні Джошуа Олександр Усик це вже проходив.
Замість епілога або прев’ю до реваншу
А для тих, хто хоче перед реваншем ще раз згадати деталі першого бою між Усиком і Ф’юрі, дізнатися, як конкуренти готувалися до поєдинку, що говорили фахівці, та як це все відбувалося, дуже раджу переглянути на NETFLIX документальні стрічку «UNDISPUTED», або «Абсолютне чемпіонство». Гарантую, що ви знову переживете неповторні емоції та дізнаєтеся багато цікавого.
Юрій Ілючек, член АСЖУ та AIPS