ГоловнаНовиниТОП-10 найкращих атлетів України: Жан Беленюк

ТОП-10 найкращих атлетів України: Жан Беленюк

Відлік пʼятірки найкращих у рейтингу ТОП-10 атлетів України 2024 року відкриває бронзовий медаліст Олімпіади-2024 з греко-римської боротьби у вазі до 87 кг, найкращий атлет України 2021 року — олімпійський чемпіон Жан Беленюк.

Боротьба за місце в олімпійській команді

До того, як перейти безпосередньо до підсумків 2024 року для Жана, варто додати й трохи бекграунду. Лідер збірної України з боротьби та чемпіон Токіо-2020 у вазі до 87 кілограмів ще у 2023 році зазначив, що Ігри у Франції стануть для нього останніми. Про таке рішення спортсмен оголосив після здобуття неіменної ліцензії для України на чемпіонаті світу-2023, коли виборов “бронзу”.

При цьому здобуття ліцензії не гарантувало борцю участь на Олімпіаді. Оскільки фінальне рішення залишалося за тренерським штабом збірної, до складу на Ігри-2024 могли потрапити й інші борці. Тож протягом 2024 року 33-річному спортсмену треба було довести, що саме він гідний поїхати у Францію.

Фото НОК України

Євро-2024: перевірка сил перед Олімпіадою

Олімпійський змагальний рік Беленюк розпочав із Євро. На цьому турнірі Жан не з’являвся з 2021 року, коли востаннє виборов “бронзу”. Попри статус чемпіонату Європи, як одного із найважливіших турнірів року, спортсмен його таким не сприймав: розглядав турнір у румунському Бухаресті суто як підготовку до Ігор.

“Це турнір, в якому ми плануємо подивитися на сильні та слабкі сторони наших суперників та оцінити власні сили. Усе для того, щоби цей період часу, що залишиться до Олімпіади, використати для усунення недоліків”, —зазначав Беленюк перед початком змагань.

Борець почав турнір впевненою перемогою над румуном Ніком Ожога в 1/8 фіналу — 3:1. Натомість другий суперник нашого атлета  — екс-росіянин Алєксандр Комаров, який на турнірі представляв Сербію, виявився сильнішим. Зазнавши поразки 1:3, Жан втратив шанси на четверте кар’єрне “золото” Євро.

Проте шанси на медаль залишались: для цього було потрібно, аби Комаров потрапив до фіналу. Коли це сталося, Жан пройшов до втішних сутичок, за підсумком яких пробився до матчу за “бронзу”.

У вирішальному поєдинку за медаль суперником українця став азербайджанець Іслам Аббасов, який спершу повів у рахунку, проте, зрештою, поступився українцеві — 1:2. Таким чином, Беленюк здобув для України одну з 10 нагород чемпіонату Європи з боротьби. Збірна, до слова, завершила змагання четвертою у загальному медальному заліку.

Затишшя навесні: Жан прямує до Парижа

Навесні Жан пропустив усі кваліфікаційні турніри до Олімпіади-2024. Це й не дивно: спортсмену не було потрібно гнатися за ліцензію, натомість був час повноцінно присвятити себе підготовці до Ігор. З таким завданням Жан впорався й разом з Парвізом Насібовим (вага – до 67 кілограмів) склав дует українського представництва у греко-римській боротьбі у Парижі.

Підвела перевага технічного бала

Олімпійський чемпіон Токіо-2020 приїхав на свою третю Олімпіаду з метою захистити титул. Для цього, стартуючи з 1/8 фіналу, українець мав перемогти у чотирьох сутичках поспіль.

Обидва перших поєдинки українець програвав за підсумками першого раунду. Так, в 1/8 після першої “трихвилинки” Жан поступався 0:1 китайцю Цяня Хайтао, проте у другій половині здобув сім очок поспіль і виграв 7:1, а у чвертьфіналі з 0:3 після першого раунду вирвав перемогу у казахстанця Нурсултана Турсинова — 7:3.

Фото НОК України

У півфіналі українцеві протистояв чинний віцечемпіон світової першості та чемпіон 2022 року у вазі до 82 кг — Аліреза Мохмадіпіані. Іранець піднявся у ваговому дивізіоні перед Олімпіадою, а на Іграх стартував з трьох розгромних перемог поспіль. Проте Беленюк з перших секунд показав суперникові, що буде нелегко — виграв перший раунд з перевагою у три очки.

У другій половині сутички, щоправда, іранець відновив паритет: після накату  зробив рахунок 3:3, заробивши ще й перевагу останнього технічного бала. Для того, аби вигравати, Беленюку потрібно було провести вирішальну атаку, проте іранець не дав такої можливості.

“Напевно, десь не достатньо вивчив свого суперника, десь недопрацював”, — коротко прокоментував поразку Жан.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Борцівки на килимі: остання медаль Беленюка

Та розчаровуватись було зарано — попереду на Жана чекав поєдинок за “бронзу” проти поляка Аркадіуша Кулинича. До цього спортсмени тричі зустрічались і в усіх протистояннях перемагав Беленюк. Проте, враховуючи потужний виступ поляка у Парижі, розслаблятись було не можна.

Рахунок відкрив Кулинич — повів 1:0 після першої половини протистояння через пасивність Беленюка. Жан активно розпочав другу частину поєдинку: треба було відіграватись. Українцеві було достатньо заробити одне очко, аби перемогти завдяки перевазі останнього технічного бала.

Його Жан здобув майже відразу через пасивність Аркадіуша, а згодом заробив ще два переможних очки, які втримав до кінця зустрічі — «бронза»!

Окрім вже традиційного переможного гопака Беленюк виконав ще один символічний жест: зняв борцівки й залишив їх у центрі рингу. Його тренер Мурад Саргсян також не залишився осторонь: на прощання перекинувши  Беленюка на килимі.

Фото НОК України

“Я точно буду в спорті, буду підтримувати свою фізичну силу, — розповів Беленюк після здобуття нагороди. […] — Інколи виходитиму на килим”, — додав борець.

Гарний подарунок до Дня незалежності й не тільки

У 33-тю річницю Дня Незалежності України Президент України Володимир Зеленський відзначав державними нагородами призерів і переможців Олімпійських ігор-2024 у Парижі. Серед спортсменів був і Жан Беленюк — єдиний отримав почесне звання заслуженого працівника фізичної культури й спорту України.

Пізніше спортсмена відзначив і Об’єднаний світ боротьби (UWW), додавши Беленюка до рейтингу найкращих борців греко-римського стилю за 2024 рік у вазі до 87 кілограмів.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Очки нараховувались за виступи на Олімпіаді, континентальних першостях та рейтингових змаганнях: Жан набрав 40 з половиною тисяч балів та посів третє місце. Першим же, за підсумком сезону, став колишній суперник Жана Беленюка за місце у збірній України — Семен Новіков, який наразі виступає за Болгарію. Спортсмен змінив громадянство у 2023 році, кваліфікувався на Олімпіаду-2024 та, у підсумку, виграв турнір у вазі до 87 кілограмів.

Підсумок року для Жана Беленюка: яскраве завершення

Поточний змагальний рік у виконанні Беленюка відзначили й спортивні журналісти України і для цього є всі підстави: 2024-й став яскравим завершенням 24-річної кар’єри борця. Із «бронзою» паризьких Ігор Жан зібрав повний комплект олімпійських нагород після “срібла” Ріо-2016 та єдиної золотої медалі для України у Токіо. Відтак на кожній із Олімпіад, на яких виступав, український борець неодмінно привозив нагороду.

Наразі більше нагород за Беленюка в олімпійській історії України мають лише фехтувальниця Ольга Харлан (шість нагород), плавчиня Яна Клочкова (п’ять), а також стрільчиня Олена Костевич та веслувальниця Інна Осипенко-Радомська (по чотири).

Фото НОК України

Також Беленюк зібрав за кар’єру колекцію із п’яти нагород світової першості (із них дві золоті) та шести медалей чемпіонату Європи, останню, бронзову, забравши також у поточному сезоні.

Андрій Нікітьонок, член АСЖУ

Популярні новини