ГоловнаЛауреати АСЖУТОП-10 найкращих атлетів України: Людмила Лузан

ТОП-10 найкращих атлетів України: Людмила Лузан

Восьмий номер рейтингу ТОП-10 найкращих атлетів України 2024 року, визначених членами АСЖУ –  срібна призерка Олімпіади у Парижі з веслування на каное Людмила Лузан. У поточному сезоні спортсменка повторила досягнення Токіо-2020 на дистанції 500 метрів у каное-двійках, а також здобула четверте у кар’єрі “золото” чемпіонату світу з веслування.

Повернення олімпійської каное-двійки

Для збірної України з веслування на байдарках і каное міжнародний сезон 2024 року почався результативним етапом Кубка світу у Познані. Українська команда виборола десять нагород, дві з яких виграла саме Лузан, обидві — в олімпійських видах.

Людмила стала чемпіонкою у каное-одиночці на дистанції 200 метрів, а також здобула “срібло” у “двійці” на 500 метрів у парі з Анастасією Рибачок. Такий результат став унікальним і у контексті повернення олімпійської каное-двійки.

Адже після спільного “срібла” Токіо-2020 Анастасія Рибачок пропустила сезон-2023 через вагітність та народження дитини, тож Лузан змагалась у парі з іншою веслувальницею — Валерією Теретою. Саме з нею Людмила виборола ліцензію на Олімпіаду, вигравши «золото» Європейських ігор-2023 у Кракові у двійці.

Проте після виходу Рибачок з декретної відпустки тренерський штаб вирішив відновити для участі на паризьких Іграх саме тандем Лузан-Рибачок. Виступом у Познані спортсменки підтвердили таку готовність.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Олімпіада-2024: боротьба за фінал

У перший же день змагань на Олімпіаді  Лузан-Рибачок автоматично потрапили до півфіналу каное-двійок. За правилами Ігор, серед 14 пар-учасниць кваліфікації дві найшвидших у кожному заїзді виходили до півфіналу, решта ж мали продовжувати змагання на стадії чвертьфіналу. Поступившись у заїзді лише представницям Китаю (вони ж – чемпіонки Токіо-2020), Людмила та Анастасія автоматично потрапили до третього раунду змагань.

У своєму півфіналі українки фінішували третіми, з четвертим часом серед усіх човнів. У фіналі ж їм протистояли непрості суперниці: олімпійські чемпіонки Сюй Шисяо та Сунь Мен’я з Китаю, віцечемпіонки світу на 500 метрів Антія Хакоме та Марія Кобрера з Іспанії та інші.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

«Накат» на фініші

Першу половину дистанції Людмила та Анастасія пройшли поза топ-5 — мали шостий час, із відставанням в 1,79 секунди від лідерок. Проте на наступних 250 метрах Лузан і Рибачок додали дуже потужно: спочатку потрапили до топ-5, а на заключних метрах  випередили й  поточний другий човен. На фініші, з часом 1:54, 30 хвилини  синьо-жовтий екіпаж, як і у Токіо, став срібним, знову поступившись лише китаянкам — 1,49 секунди.

Фото Чарльза Маккілана

“Після фінішу розуміли, що будемо в трійці. А коли подивилися на табло і побачили, що другі, що підтвердили свій результат — це щось неймовірне. Дуже щасливі. Виклалися максимально, все взяли, що було”, — розповіла Людмила після виступу.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Травма завадила в одиночці

Окрім виступів у парі, спортсменки брали участь і в одиночних змаганнях на 200 метрів. Проте якщо до півфіналу обидві веслувальниці пробилися з другої спроби, то до фіналу не потрапили.

Каноїстки мали змагатись у втішному “фіналі B” Олімпіади за 9-16-ту позиції, проте Людмила на старт не вийшла. Причиною такого рішення стала давня травма спортсменки, про що зазначив головний тренер національної команди.

Фото НОК України

“У Люди вже десь два роки травма спини: м’язи потягнула і якось не може долікуватися. Весною теж була травма, знімали з кількох змагань. І коли напружена гонка, то в неї загострюється — переживаю, що це вже хронічне може бути, — розповів Ігор Нагаєв. […] — Вона стартувала у півфіналі, вийшла зі сльозами на очах, сказала, що не може…”.

Під час закриття Ігор у Франції Людмила Лузан вдруге у кар’єрі стала прапороносицею українського стяга. Веслувальниця також несла синьо-жовтий під час закриття Олімпіади-2020 у Токіо.

Фото Миколи Синельникова, АСЖУ

Нагорода від Президента та “золото” чемпіонату світу

Вже після Олімпійських ігор у Франції, 23 серпня, Людмила була нагороджена Орденом Княгині Ольги першого ступеня “за досягнення високих спортивних результатів на ХХХІІІ літніх Олімпійських іграх у місті Парижі”. До цього спортсменка здобувала нагороду вже двічі: третього ступеня за успіх на Олімпіада-2020 та другого — за подвійне “золото” Європейських ігор-2023 у Кракові.

А вже за кілька днів після нагородження Людмила тріумфувала на чемпіонаті світу з веслування у Самарканді — виборола “золото” у каное-одиночці на 500 метрів. Попри травму спини, що загострилась під час Олімпіади-2024, срібна призерка Парижа змогла пробитись до фіналу напряму за результатами кваліфікації, а там випередити найближчу представницю Чилі Марію Жозе Майльярд на понад дві секунди. 

“Золото” чемпіонату світу в Узбекистані стало четвертим у карʼєрі веслувальниці. Такий результат Лузан допоміг Україні фінішувати у топ-5 медального заліку світової першості. Загалом же національна команда виборола дві золотих та дві бронзових нагороди — четвертий результат за кількістю нагород та п’ятий загалом.

Фото НОК України

Результати року: кілька рекордів

Змагальний рік-2024 став одним із найрезультативніших у кар’єрі Лузан: попри травму спини, веслувальниця здобула третю олімпійську нагороду у кар’єрі, зрівнявшись за їхньою кількістю з легендарним дворазовим олімпійським чемпіоном Юрієм Чебаном.

Також поточний рік для Людмили запам’ятався четвертим “золотом” чемпіонату світу. І нехай через Ігри у Парижі світова першість цьогоріч не включала у себе олімпійські дисципліни, а такі збірні, як США, Канада та Нова Зеландія, пропустили змагання, медаль чемпіонату світу – це медаль чемпіонату світу, уже сьома у багатющій колекції нагород Людмили Лузан.

Андрій Нікітьонок, член АСЖУ

Популярні новини